top of page

Vesayetli Cüzdan NedirVesayetli Cüzdan Nedir

Bu içeriğimizde birkaç örnek ve karşılaştırma yoluyla vesayetli cüzdan nedir sorusuna cevap arayacağız. Vesayetli Cüzdan, özel anahtarların üçüncü bir tarafça tutulduğu cüzdan olarak tanımlanır. Yani, üçüncü taraf paranız üzerinde tam kontrole sahipken, yalnızca ödeme göndermek veya almak için izin vermeniz gerekir.


Vesayetsiz Cüzdan nedir?

Kendi bankanız olmanızı sağlayan bir Blockchain cüzdan türüdür. Bu, kullanıcıların fonları ve ilişkili özel anahtar üzerinde tam kontrole sahip oldukları anlamına gelir.


Vesayetli ve Vesayetsiz Cüzdan Arasındaki Fark Nedir?


  • Özel anahtarın sorumlusu

Vesayetli ve vesayetsiz cüzdanları karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör, özel anahtarın kimde olduğudur.

Saklama cüzdanlarında, üçüncü taraf özel anahtarı yönetir. Vesayetsiz cüzdanlar söz konusu olduğunda, tüm blok zinciri saklama hizmetleri kullanıcılarda bulunur.

  • İşlem türü

Vesayetli ve Vesayetsiz kripto cüzdan karşılaştırması sırasında göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de işlem türüdür.

İşlem, Vesayetsiz'de gerçek zamanlı olarak zincire yansıtılır. Ancak, Vesayetli cüzdanda durum böyle değildir.

  • Güvenlik

Velayet çevrimiçi kripto cüzdanları durumunda, tüm hassas kullanıcı verileri, genellikle veri hırsızları tarafından saldırıya uğrayan sıcak ve soğuk depolarda saklanır. Bu nedenle, yetkili taraf güçlü güvenlik önlemleri almadıkça, güvenlik seviyesi düşüktür.

Vesayetsiz kripto cüzdan karşılaştırmasında ise tüm bilgiler kullanıcılara kalır. Bu, kullanıcı ayrıntıları birisiyle paylaşmadıkça veya cihazı çalınmadıkça verilerin çalınma riskini azaltır.

Yani, burada yine, Vesayetli ve Vesayetsiz cüzdanlar savaşını Vesayet Dışı kazanır.

  • Yedekleme ve kurtarma imkanı

Yedekleme ve kurtarma olanakları söz konusu olduğunda, Vesayetli olmayan kripto cüzdanlar Vesayetli olanın gerisinde kalıyor.

Saklama cüzdanları özel anahtarı kendilerinde tutar. Bu nedenle, verilere erişiminizi kaybetseniz bile, üçüncü taraf talep ederek erişimi yeniden kazanabilirsiniz.

Ancak, tek yetkilinin siz olduğunuz Vesayetsiz cüzdanlarda bu mümkün değildir.

  • Çevrimdışı erişilebilirlik

Finansmanınıza ve ilgili ayrıntılara erişmek için, Custodial cüzdanınıza giriş yapmanız ve merkezi otoriteye talepte bulunmanız zorunludur. Bu, internet bağlantısına sahip olmayı zorunlu hale getirir.

Ancak, Vesayetsiz cüzdanlarda böyle bir gereklilik yoktur. Bu, karşılığında, Vesayet Dışı cüzdanların, gerçek zamanlı olarak tam blok zinciri geliştirme hizmetlerinden yararlanmak için daha iyi bir seçenek olduğunu gösterir.

  • Gelecek kapsamı

Kripto para birimleri piyasası trendlerine göre, artan veri ihlali vakaları, kullanıcıların veri gizliliği ve güvenliği konusunda daha bilinçli hale gelmesi nedeniyle vesayetsiz cüzdanlar Vesayetli cüzdanlara göre avantaj sağlamaya devam edecek.

  • Örnekler

En iyi vesayetsiz cüzdanların bazı örnekleri şunlardır: Electrum, Exodus, Ledger Nano X, Trezor One, Zengo, Wasabi ve diğerleri.

Yukarıda bahsedilen "Gözlemli ve Muhafazasız cüzdanlar" karşılaştırmalı faktörleri, doğru Blockchain cüzdanını seçmenize yardımcı olacak olsa da Gözetim Dışı Cüzdanları şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü, saklamaya tabi olmayan cüzdanların bu listesi, bol fırsatlar sunar ve piyasada daha iyi bir gelecek sağlar. Bu da kendisini karlı bir iş kararı olarak kabul eder. Vesayetli cüzdan nedir sorusuna yüzeysel bir şekilde değindik ve karşılaştırma örnekleriyle sunduk. Faydalı olmasını diliyoruz.


23 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Comentarios


bottom of page