top of page

Utility Token NedirUtility Token Nedir?


Türkçe'de fayda token’ları olarak da bilinen Utility token’lar, sahiplerinin belirli bir ürün veya hizmete erişmesini sağlayan dijital varlıklar. Bir yardımcı program token’ları, belirli bir blockchain ekosisteminde harcanmak üzere tasarlanmıştır. Yani, yatırım amaçlı oluşturulmazlar. Bir projenin hizmet token’larını çıkarmanın ve satmanın amacı, genellikle gelişimi için sermaye toplamaktır. Yani, proje geliştiricilerin finansman sağlamalarına ve kaynak yaratmalarına yardımcı olur.

Fayda tokenları ile kullanıcıların parayla sahip olamayacağı faydaları elde etmesi ve proje geliştiricilerinin sunduğu hizmetlere erişmesi amaçlanır. Yatırımcıların sahip oldukları token’lara karşı bağlılıklarının arttırılması da hedeflenmektedir. Utility tokenlar yardımıyla kullanıcılar, projenin ilerleyen zamanlarda oluşabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatı yakalarlar. Ürünlere ve hizmetlere erişim için belirli fayda token’larına sahip olmaları gerekmektedir.


Özellikleri


Kullanım alanlarının süreklilik içermesi ve ön plana çıkması gerekmektedir. Token’ı satın alan kullanıcıların kendilerine güçlü nedenler bulmaları lazım. Kullanım imkânlarından oluşan bir ekonomi oluşturulmalıdır. Müşteri sadakati sağlanmak istendiğinde, loyalty özellikleri ön plana çıkmalı ve bu süreçlere önemli bir araç hâline getirilmelidir.


Nasıl Çalışır?


Fayda token’larının kendi blok zincirleri yoktur; bunun yerine, mevcut blok zincirlerinde oluşturulurlar. Bu token’lar genellikle bir İlk Madeni Para Arzı (ICO) aracılığıyla satışa sunulur. Kullanıcılar bu dijital varlıkları ICO aracılığıyla indirimli bir fiyata satın alabilirler. Proje sahipleri, projelerinin geleceğini güvence altına almak için ICO'lar aracılığıyla fon üretirler. Utility token yatırımcıları, proje sahipleri tarafından özel olarak sunulan hizmetlere erişim kazanır. İyi hazırlanmış bir fayda token’ı, sahiplerinin ekosistemi içinde token’la ilişkili projeyi güçlendiren benzersiz veya avantajlı eylemler gerçekleştirmesini sağlayabilir.