top of page

Utility Token NedirUtility Token Nedir?


Türkçe'de fayda token’ları olarak da bilinen Utility token’lar, sahiplerinin belirli bir ürün veya hizmete erişmesini sağlayan dijital varlıklar. Bir yardımcı program token’ları, belirli bir blockchain ekosisteminde harcanmak üzere tasarlanmıştır. Yani, yatırım amaçlı oluşturulmazlar. Bir projenin hizmet token’larını çıkarmanın ve satmanın amacı, genellikle gelişimi için sermaye toplamaktır. Yani, proje geliştiricilerin finansman sağlamalarına ve kaynak yaratmalarına yardımcı olur.

Fayda tokenları ile kullanıcıların parayla sahip olamayacağı faydaları elde etmesi ve proje geliştiricilerinin sunduğu hizmetlere erişmesi amaçlanır. Yatırımcıların sahip oldukları token’lara karşı bağlılıklarının arttırılması da hedeflenmektedir. Utility tokenlar yardımıyla kullanıcılar, projenin ilerleyen zamanlarda oluşabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatı yakalarlar. Ürünlere ve hizmetlere erişim için belirli fayda token’larına sahip olmaları gerekmektedir.


Özellikleri


Kullanım alanlarının süreklilik içermesi ve ön plana çıkması gerekmektedir. Token’ı satın alan kullanıcıların kendilerine güçlü nedenler bulmaları lazım. Kullanım imkânlarından oluşan bir ekonomi oluşturulmalıdır. Müşteri sadakati sağlanmak istendiğinde, loyalty özellikleri ön plana çıkmalı ve bu süreçlere önemli bir araç hâline getirilmelidir.


Nasıl Çalışır?


Fayda token’larının kendi blok zincirleri yoktur; bunun yerine, mevcut blok zincirlerinde oluşturulurlar. Bu token’lar genellikle bir İlk Madeni Para Arzı (ICO) aracılığıyla satışa sunulur. Kullanıcılar bu dijital varlıkları ICO aracılığıyla indirimli bir fiyata satın alabilirler. Proje sahipleri, projelerinin geleceğini güvence altına almak için ICO'lar aracılığıyla fon üretirler. Utility token yatırımcıları, proje sahipleri tarafından özel olarak sunulan hizmetlere erişim kazanır. İyi hazırlanmış bir fayda token’ı, sahiplerinin ekosistemi içinde token’la ilişkili projeyi güçlendiren benzersiz veya avantajlı eylemler gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Neden İhtiyaç Duyulur?


Fayda token’ları, proje sahiplerinin projelerini finanse etmek için ihtiyaç duyduğu dijital varlıklar. Proje sahipleri, yardımcı program token’ları aracılığıyla projeleri için kaynaklar üretir. Fayda token’ları, projelerin finansal gelişimine katkıda bulunur. Kullanıcılar ise ellerinde bulundurdukları yardımcı program belirteçleri ile projenin geleceğinde ortaya çıkabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatı yakalarlar. Belirli ürün ve hizmetlere erişim kazanırlar.


Security Token ile Farkı


Security token'lar ve utility token'lar arasında bazı farklar mevcuttur. Utility tokenlar projenin hizmetine erişim sağlamak için üretilmiştir ve bir sadakat programı oluşmasına yardımcı olurlar. Security token'lar ise bir öz sermaye, sınırlı sorumlu ortaklık şirketinin hisseleri veya mal gibi gerçek varlıklar tarafından desteklenir. Ek olarak Security token’lar menkul kıymet yasalarına tabidir. Security tokenlarının değeri, bağlı oldukları şirketlerin değerlerine endekslidir.

31 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page