top of page

Transaction Fee Nedir
Transaction Fee Nedir?

Kripto para transferlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için madencilik (mining) işlemlerinin yerinen getirilmesi gerekmektedir. Güvenli bir şekilde bu hizmeti sağladıkları içi madencilere bir komisyon ödenir. Bu komisyona "Transaction Fee" adı verilir. Bahsi geçen terim, Türkçe'de işlem ücreti olarak geçmektedir.

Lider kripto para birimi bitcoin başta olmak üzere tüm dijital varlıklar bir cüzdandan başka cüzdana taşınırken madencilerin onayına ihtiyaç duyarlar. Mining yapanlar kendi teknolojik donanımlarının gücünü kullanarak söz konusu işlemleri onaylarlar. Yaptıkları bu işlem için madencilere komisyon ücreti ödenir. Her ağda komisyon oranları farklılık göstermektedir.

İşlem ücret, yani Transaction Fee belirli dönemlerde değişebilir. Her sene, her ay ve hatta her gün farklılık gösterebilir. Bu durum tamamen kripto ağına bağlı bir durumdur. Herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde madenciler ve yatırımcılar konu hakkında bilgilendirilirler. Yatırımcılar, her işlemden ne kadar komisyon ödeyeceğini bilir. Örneğin, piyasa değeri açısından en değerli kripto para birimi olan Bitcoin'i transferlerinde 1 bayt başına belirlenen ücretler doğrultusunda işlem ücreti ödenir.

Transaction Fee Neden Var?

İşlem ücretleri Bitcoin ağında spam yapılmasını önlemek amacıyla geliştirildi. İlerleyen zamanlarda ise blockchain'in en temel özelliklerinden birine dönüştü. İşlem ücretlerinin ilk başlarda birincil amacı kötü niyetli aktörlerin Bitcoin ağına aşırı yükleme yapmalarının önüne geçmekti.

Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto bu konuda "hash nakit sisteminden" ilham aldı. Transaction Fee, yüksek ücretli işlemlere öncelik verme ve onları sıradaki bloka ekleme konusunda madencileri teşvik etmektedir.

94 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page