top of page

MUMLAR BİZE NE ANLATIR


Mum grafikleri gövde ve gölgelerden (kılçık,kuyruk) oluşur.Gövdelerin büyüklüğü trendin gücünü, gövdenin küçüklüğü ise piyasanın kasarsızlığını gösterir. Analistelerin bir kısmı tek muma bakarak piyasa hakkında yorum yaparlar fakat mum grafinin daha başarılı ve güvenilir olması için birbiri ardına sıralanan mumlara bakmakta fayda vardır. Bir işleme girerken ne kadar çok teyit alırsak bizim için o kadar iyidir.

Mumlar belirli zaman aralığının açılış ,en yüksek en düşük ve kapanış fiyatını gösterir.Kapanış açılış fiyatının üstünde ise yeşil (renk isteğe bağlı nasıl görmek istiyorsanız öyle ayarlayabilirsiniz.) Kapanış açılış fiyatının altında ise kırmızı olur.Mum grafikleri destek , direnç seviyelerinde.Diplerde ve tepelerde bizlere ciddi bilgi verir. O yüzden teknik analizlerde mum grafikleri önemli bir rol oynar. Mumların birçok isimleri vardır (çekiç ,asılı adam,kayan yıldız,doji,mezar taşı ve daha bir sürü isim) fakat önemli olan isimlerini ezberlemek değil bize ne anlattıklarını öğrenmektir.

Mum çubukları, belirli bir zaman aralığının açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatlarını gösterirler. Bir mum çubuğu, açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı gösteren gövdeden ve gövdenin üstünde ve altında yer alan iğne (gölge) olarak isimlendirilen ince dikey çizgilerden oluşur. Bazen iğnelere rastlanmayabilir. Kapanış fiyatının açılış fiyatının üstünde olduğunda yeşil, kapanış fiyatının açılış fiyatının altında olduğunda ise kırmızı bir gövdeyle gösterilir.


Boğa-Ayı Mumları


Doji-Çekiç-Ters Çekiç

Dojilerin rengi önemli değildir. Açılış ve kapanış fiyatları birbirine çok yakındır. Alıcı ve satıcılar kararsızdır. Hiçbiri baskın gelememiştir. Diplerde ve tepelerde meydana gelen dojiler artık trendde bir bir değişim hareketinin habercisidir. Tek başına bir dönüşün başladığı anlamına gelmez başka teyitlerin de aranması gerekir.


Yutan Boğa Mum Formasyonu


Trend sonlarında görülen bir dönüş formasyonudur.Uzun yeşil mum kendinden önce gelen küçük kırmızı mumun tamamını içine alır. Sadece kırmızı mumun gövdesini içine alması yeterledir. Küçük kırmızı gövdenin İğnelerini tamamen içine almasına gerek yoktur.

Kırmızı mum çubuğunun uzunluğu önemli değildir. Çok küçük bir gövde bile olabilir. Yeşil mumun boyunun normal veya uzun bir yeşil mum çubuğu olmalıdır. İki mum çubuğunun gövde üst seviyeleri veya gövde alt seviyeleri birbirlerine eşit olabilir. Her halukarda yeşil gövde önceki kırmızı gövdeden büyük olmalıdır. Alış baskısı satış baskısının üstünde gerçekleşir.

Son kapanış fiyatının üstünde mumların kapanması ile dönüş teyit edilmiş olur. Stop noktası yeşil mum gövdesinin alt bölgesidir.


Yutan Ayı Mum Formasyonu


Yutan Ayı Mum Formasyonunda:

Uzun kırmızı mum kendinden önce gelen küçük yeşil mumun tamamını içine alır. Sadece yeşil mumun gövdesini içine alması yeterledir, gövdenin İğnelerini tamamen içine almasına gerek yoktur.

Yeşil mum çubuğunun uzunluğu önemli değildir. Çok küçük bir gövde bile olabilir. Kırmızı mumun boyunun normal veya uzun bir kırmızı mum çubuğu olmalıdır. İki mum çubuğunun gövde üst seviyeleri veya gövde alt seviyeleri birbirlerine eşit olabilir. Her halukarda kırmızı gövde önceki yeşil gövdeden büyük olmalıdır. Satış baskısı alış baskısının üstünde gerçekleşir.1.525 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page