top of page

Shitcoin NedirShitcoin Nedir?

Kripto para ve Blockchain teknolojileri 2021 yılında ciddi bir yükseliş yaşadı. Sayısız dijital varlık atağa geçerek yatırımcısını sevindirdi. Güncel verilere göre piyasada faaliyet halinde olan 21.000’den fazla token mevcut. Bunların her biri farklı teknolojik altyapılar ile inşa edildi. Dolayısıyla hizmet alanları da değişiklik gösteriyor. Eğer kripto endüstrisine merak saldıysanız ya da aktif bir şekilde yatırım yapıyorsanız shitcoin kavramını en az 1 kez de olsa duymuşsunuz. Peki, Shitcoin nedir, ne işe yarar? Sizler için tüm detayları derledik. Şimdi hiç vakit kaybetmeden ayrıntılara geçelim.

Shitcoin, piyasada herhangi bir soruna yönelik çözüm getirmez. Gerçek dünyaya faydası da yoktur. Dijital varlıkların doğuş hikayesi, birtakım sorunlara çözüm getirmeyi kapsar. Ayrıca çeşitli işleri kolaylaştırmayı hedefler. Bu tür kripto para birimleri piyasaya sürüldüğünde ilgiyle karşılanır. Shitcoin’ler ise genellikle eğlence amaçlı oluşturulur. Herhangi bir işi gerçekleştirme konusunda rolü yoktur. Bilinçli yatırımcılar shitcoin satın almayı tercih etmez. Çünkü bunların gerçek bir kullanım alanı yoktur. Doğal olarak shitcoin fiyatının yükselmesi ve değerlenmesi bir hayli zordur. Ancak sosyal medya gibi etkili mecralarda yapılan spekülatif hareketler ve haberler neticesinde hiç beklenmedik yükselişler gösterip çok yüksek değerlere sahip olabilirler.Shitcoin satın alınır mı?

Shitcoin'ler kripto para yatırımcıları için en riskli dijital varlıklardır. Dolayısıyla uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Bunun en büyük sebeplerinden biri fiyat hareketlerinin çok keskin olabilmesidir. Shitcoin’ler büyük ölçüde spekülasyona dayanır. Bu varlıkların fiyatlarının çok hızlı yükselme ihtimali olduğu gibi, çok hızlı bir şekilde düşme ihtimali de yüksektir. Ek olarak birçok shitcoin'in ekibinin bile belli olmaması tehlikenin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Shitcoin’ler genellikle anonim kimselerce yaratılır. Yatırımcıya güven sağlayan neredeyse hiçbir özelliğe sahip değillerdir. Uzmanlar, hiçbir işe yaramayan shitcoin'lere yatırım yapmadan önce kullanıcıların iki kere düşünmesi gerektiğinin altını çiziyor.

123 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page