top of page

Routing Attack Nedir

Routing Attack Nedir?

Routing Attack son dönemlerde çok sık araştırılmaya başlandı. Bu kavram, yönlendirme saldırısı olarak geçer. Blok zincirleri gibi web özellikli sistemlerin kullanılabilirliğini veya katılımını engelleyen ISP düzeyinde bir saldırıdır. Saldırganlar, blokların düğümlere teslimini 20 dakikaya kadar geciktirmek için yönlendirme saldırılarını kullanabilir. Bu saldırıya maruz kalan kurbanlar, saldırı sırasında çıkarılan son bloktan ve ilişkili işlemlerden habersizdir.

Bu saldırının ne kadar etkili olabileceği kurbana bağlıdır. Eğer kurban bir tüccar ise çifte harcama saldırılarına maruz kalabilir. Kurban madenciyse, saldırı kurbanın bilgi işlem gücünü boşa harcar. Son olarak, kurban normal bir düğüm ise blok zincirinin son sürümünü blok zinciri ağında paylaşamaz. Bitcoin ağı, günde 300.000'e kadar işlemi ve yaklaşık 17 milyar dolar değerinde 16 milyon Bitcoin'i işleyen 6.000'den fazla düğüme sahiptir. Para arzı risk altında olduğu için Bitcoin açıkça saldırganlar için bir hedef olarak nitelendirilmektedir.

Bitcoin geniş bir eşler arası ağ olduğundan, yönlendirme saldırıları olası görünmüyor, ancak daha yakından bakıldığında, internet altyapısının kendisinin yönlendirme manipülasyonuna (BGP gaspı) karşı savunmasız olduğu ortaya çıkıyor, Bitcoin'in aslında oldukça merkezi olduğu gözler önüne seriliyor. Şimdi Yönlendirme bağlantılarını engellemenin veya kurcalamanın uygun olduğunu varsayalım. Bitcoin işlemleri, bütünlük kontrolleri olmadan açık metin olarak internette dolaştığından, yönlendirme yolundaki üçüncü taraflar, bloklar ve işlemler gibi Bitcoin mesajlarını yakalayabilir, silebilir, değiştirebilir veya geciktirebilir. Yakalanan 100'den az BGP ön ekiyle, ağda madencilik gücünün %50’si ayrılabilir. Düğüm toplulukları ağdan ayrıldıkça, ağ çift harcama saldırılarına, işlem filtrelemeye ve bencil madencilik saldırılarına karşı daha savunmasız hale gelebilir.

Etiketler:

33 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page