top of page

Public Blockchain Nedir
Public Blockchain Nedir?

Kripto para ve blockchain teknolojileri her geçen gün bilinirliklerini artırıyor. Özellikle Blockchain, teknoloji alanında adeta devrim yarattı ve bu teknoloji kendi içinde çeşitli dallara ayrılıyor. Bunlardan biri de Public Blockchain olarak bilinmektedir. Public Blockchain, Türkçe adıyla halka açık bir blok zinciri, herkesin ağa katılmasına ve katkıda bulunmasına izin veren tamamen açık bir blok zinciri olarak tanımlanır. Halka açık bir blok zincirinde, herkes blok zinciri ağının ana faaliyetlerine katılıp katılmamakta serbesttir. Herkes halka açık blok zincir ağında gerçekleştirilen işlemleri okuyabilir, yazabilir ve kontrol edebilir. Bu da halka açık blok zincirlerin bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olur. Halka açık bir blockchain mimarisinde, herhangi bir zamanda blockchain protokolünü indirebilir ve kimsenin izni olmadan ağa katılabilirsiniz. Bu nedenle, bu blok zincirleri merkezi değildir, bu da ekosistemi tek bir otoritenin kontrol etmediği anlamına gelir. Öte yandan, özel veya izne dayalı blok zincirlerde, blok zinciri ekosistemin sahibi olan kuruluş tarafından değiştirilebilir. Halka açık blok zincirlerinin en büyük örnekleri, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) blok zincirleridir. Madenci olarak bu blok zincirlere katılmak isteyen herkes, blok zinciri verilerini indirdikten ve gerekli ekipmanı veya sermayeyi sağladıktan sonra ekosisteme katkıda bulunabilir.


Dezavantajları

Her teknolojide olduğu gibi Public Blockchain sisteminin de çeşitli dezavantajları mevcut. Bunlardan en önemlisi, halka açık dağıtılmış bir defteri tutmak için gereken yüksek enerji tüketimidir. Genel blokaj zincirlerindeki yüksek güç tüketimi, çalışma kanıtı mutabakat algoritmaları kullanan blok zincirlerde karşılaştığımız bir sorun olsa da yüksek işlem kapasitesi ve yüksek güç tüketimi sorun olarak nitelendirilmektedir.

Avantajları

Genel blok zincirlerinin diğer blok zincirlerine göre birçok avantajı vardır. Birincisi şeffaflıktır. Halka açık bir blok zincirinde yapılan her işlem, üçüncü taraflarca kolayca izlenebilir ve kontrol edilebilir. Ancak bu şeffaflığa ek olarak, bu blok zincirleri kullanıcılarının anonimliğini de sağlar. Kimin oluşturduğuna dair bir beyan veya kanıt dışında, halka açık bir blok zincirinde oluşturulan bir adresin kime ait olduğu bilinmiyor. Ek olarak, halka açık blok zincirleri merkezi olmayan bir yapı sağlar. Merkezi olmayan bu yapı ile herhangi bir otorite veya kurum tarafından manipüle edilmek oldukça zordur. Bu blok zincirlerinde yapılan işlemler değişmezdir.

11 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page