top of page

Ponzi Scheme Nedir

Ponzi Scheme Nedir?


Ponzi sistemlerde yatırımcılara genellikle minimum riskle yüksek getiri vadedilir. Sahte bir yatırım dolandırıcılığı olarak bilinmektedir. Bu tür sistemlerde daha sonraki yatırımcılardan alınan paralar önceki yatırımcılara verilir. Böylece getiri elde ediyorlarmış gibi gösterilir. Ponzi de her zaman kullanıcı fonlar kullanılır. Üretim yoktur. Ponzi ve piramit şemasını kullanan platformlarda yeni yatırımcılar gelmemeye başladığında para kaynağı durur ve sistem çöker. Daha sonra kurucular ortadan kaybolur.


Ponzi planı basitçe eski ve deneyimli bir tüccarın yeni bir tüccardan para toplamasıdır. Bu dolandırıcılıklar genellikle kendilerini yatırım yönetimi hizmetleri olarak gösterir ve bireylerden yatırım yapmak istedikleri miktar kadar ücret alır. Yeni ve deneyimsiz yatırımcılar ise bunu son derece normal bir durum olarak görüp paralarını ve varlıklarını bu dolandırıcılara teslim ediyor. Dolandırıcılar, genellikle yatırımcıları büyük kâr vaatleriyle kandırırlar. Ek olarak yeni yatırımcıları borçlularına ödeme yapmaları için kandırır ve ardından bu parayı veya varlıkları borçlarını ödemek için kullanır. Bu tür bir dolandırıcılığın sorunu, yeni yatırımcıların hiç kar elde edememesi ve paranın genellikle bu faaliyetleri yapan kişiler tarafından toplanmasıdır. 


Ponzi Scheme Nasıl Anlaşılır?

Ponzi sistemlere genellikle kripto para, finans vb. sektörlerde rastlanıyor. Bu tür dolandırıcılıkları anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcut. Bu detaylar şunlardır:


  • Ponzi sistemler ağırlıklı olarak web platformları olarak karşımıza çıkar. İlk olarak ilgili platformun alan adı yaşına göz atın. Profesyonel firmaların minimum 2 sene ve üstü alan adı süresi olmaktadır.

  • Vergi numarasını isteyin ve sorgulatın. Resmi bir işletme olduğundan emin olun.

  • Kurucularının kim olduğunu öğrenin ve gerçek kişiler olup olmadığını araştırın. Ayrıca kurucuların daha önce yaptığı işlemlere de göz atın.

  • Üretimin olup olmadığını inceleyin. Üretim olmayan bir firma varlığını devam ettiremez.

  • Kullanıcı yorumlarını ve değerlendirmelerini inceleyin. Şikâyet var ise bu şikayetleri derinlemesine araştırın.

  • Uçuk vaatlerde bulunup bulunmadığını gözlemleyin. Ponzi sistemlerde genellikle minimum yatırımla maksimum kazanç vaadi verilir.


Maddi ve manevi açıdan kayıp yaşamamak adına yukarıda paylaşmış olduğumuz maddelere dikkat etmenizde fayda var. Aksi halde beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

85 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page