top of page

Meme Token Nedir, Ne İşe Yarar ?Meme Token Nedir, Ne İşe Yarar?


Kripto para piyasasında 20.000'i aşkın token bulunuyor. Bunların her biri farklı hizmet alanlarına hitap ediyor ve farklı teknolojiler barındırıyor. Kripto para denildiğinde birçoğumuzun aklına Bitcoin, Etheruem, Ripple ve Litecoin gibi demirbaşlar gelir. Ancak son zamanlarda meme token’larda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bu alanın öncüsü şüphesiz Dogecoin olarak bilinmektedir. Ardından Shiba Inu, Baby Doge ve Floki Inu gibi sayısız meme coin gün yüzüne çıktı. Peki, meme token nedir, ne işe yarar? Şimdi ayrıntılara geçelim.Meme Token Nedir?


Meme token, genellikle mizah amaçlı üretilen, herhangi bir hizmet alanı olmayan ve belirli bir maskota dayanan coinleri ifade eder. Burada maskottan kastımız bir hayvan ya da nesne olarak düşünülebilir. Örnek verecek olursak; Dogecoin, Shiba Inu cinsi köpeği tema olarak benimsemiştir. Bu dijital varlıkların büyük bir bölümünde aynı durum söz konusudur. Meme token’ların büyük bir bölümü, alım-satım ve ödeme aracı olmanın dışında herhangi bir teknolojik hizmete sahip değildir. Peki, bu token’ları bu kadar değerli kılan nedir?

Meme token’lar 2021 yılında adeta altın çağını yaşadı. Dogecoin ve Shiba Inu gibi popüler varlıklar rekor seviyeler kaydetti. Bu coinlerin popülaritesini artırmasındaki en büyük etkenler eğlenceli yapıları ve topluluk ilgisidir. Özellikle Twitter ve Instagram gibi önde gelen sosyal medya kanallarında meme token’lara yoğun bir ilgi mevcut. Ek olarak meme projeleri de bu kanalları aktif bir şekilde kullanıyor ve sık sık paylaşımlarda bulunuyor. Airdrop etkinlikleri ve promosyonlar da bilinirliklerini artırmalarında önemli rol oynuyor. Tüm bunların yanında influencer’larla olan etkileşimlerini de atlamamak gerekiyor. Örneğin, Dogecoin, Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk tarafından sık sık dillendirildi. Ünlü milyarder, özellikle 2021 yılındaki Twitter paylaşımlarında DOGE'ye geniş yer verdi.

Meme Token'ların Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı


Piyasa değeri açısından en değerli kripto para birimlerini inceleyecek olursanız birçoğunun önemli hizmet alanlarında kullanılmak üzere dizayn edildiğini fark edebilirsiniz. Örneğin, Etheruem, akıllı kontrat özelliğine sahiptir. Ripple, ödeme hızlarını üst seviyelere çıkarmayı hedeflemiştir. Monero, anonimliği esas alarak mahremiyete dayalı bir sistem oluşturmuştur. Meme tokenlar’ın değerini tetikleyen unsurlar ise güçlü bir topluluk veya influencer desteği olmuştur.

Bitcoin ve Ethereum gibi otoriter kripto para birimleri, gerçek dünyadaki sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Burada amaç, yeni bir merkezi olmayan para birimi oluşturmak ve çeşitli endüstrilerde devrim yaratmaktır. Meme coinlerin fiyatı yükseliş eğilimi gösterdiğinde, pek çok yatırımcısı fazla beklemeden hızlı kar elde etmek amacıyla token'ları satar. Şu anda gerçek dünya için faydaları olmadığı için gelecekte kripto para piyasasında var olmaları olası görünmüyor. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların yeni bir hisse senedine ya da kripto para birimine geçmesi, meme coinlerin fiyatında büyük ihtimalle ciddi bir düşüş yaşatacaktır.

18 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page