top of page

Kripto Para Madenciliği Nedir? Mining İşlemleriKripto Para Madenciliği Nedir? Mining İşlemleri


Bitcoin, 2009 yılında gizemli mucit Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirildi. BTC’nin ortaya çıkışı ile kripto para ve Blockchain teknolojisinin temelleri atılmış oldu. Dijital paralar dünya genelinde ağırlıklı olarak alım-satım ve transfer işlemleri için kullanılıyor. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin vb. token’lar ile pek çok endüstride alışveriş yapabilir hale geldik. Ancak coinlerin tek kullanım alanları bunlar değildir. Kripto para alanında madencilik diye tabir edilen bir kavram bulunur. Bu kavram mining olarak da geçer. Madencilik işlemleri, kripto para ağlarının güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmaktadır.


Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para sektörüne merak salan bireyler tarafından kripto para madenciliği nedir sorusu çok sık gelmeye başladı. Madencilik, ağ içerisindeki matematiksel formüllerin çözülmesini kapsar. Ancak bunu gerçek hayattaki çözümlerle karıştırmayın. Mining işlemleri için çeşitli donanımlara ihtiyaç vardır. Bu donanımlardan en popüler olanları şunlardır:

  • İşlemciler (CPU)

  • Ekran Kartları (GPU)

  • ASIC Cihazlar

Yukarıdakilere ek olarak flash bellek şeklinde mini mining cihazlarının olduğunu belirtmekte de fayda var. Örneğin, ekran kartları ile madencilik yapmak için bir ‘’Rig’’ kurulması gerekir. Rig, madencilik setine verilen addır. 6-8 ya da 10 adet ekran kartı, güç kaynağı, ana kart, soğutucular ve cihazların yerleştirileceği ferah bir kabin gerekir. Bu set, bir madencilik havuzuna bağlanır. Ardından 7 gün 24 saat çalıştırılır. Soğuk tutulması son derece önemlidir. Aşırı ısınma olduğu takdirde arızalar ve performans düşüklüğü meydana gelebilir. Madencilik kazançları, setinizde kullandığınız cihazların kalitesine göre değişiklik gösterir. Ayrıca token’larda düşüş meydana geldiğinde kazançlarınızın da düşeceğini bilmeniz gerekiyor. Şimdi ilgili cihazların performansları ve kullanım alanları gibi detaylara geçelim.
İşlemci ile Kripto Para Madenciliği