top of page

Staking Nedir
Staking Nedir ve Nasıl Çalışır?


Staking, Türkçe’de ‘’Kilitleme’’ olarak geçer. Kullanıcılar, bu işlemin karşılığında, stake ettiği kriptoyla yüksek değerli kazanç alır. Staking, kripto para birimini satmak zorunda kalmadan kazanma yöntemidir. Token’ları belirli bir süre boyunca bir blok zinciri ağında kilitlemeyi içerir. Bunun karşılığında yatırımcı, protokolde belirtilen süre boyunca fonlarını çekmemeyi kabul eder. Bu şekilde, blok zinciri ağı, token’ların değerini koruyarak fayda sağlar.


Proof of Stake Nedir?


Proof of Stake, cüzdandaki para miktarına göre kripto para madenciliği işleminin gerçekleşmesine izin veren bir yöntemdir. Madenci bu Proof of Stake sistemini kullanarak, hesabında ne kadar kripto depolandığına göre az ya da çok performans gösterebilir. Proof of Stake, Proof of Work madenciliği yöntemine alternatif olarak oluşturuldu. Proof of Work ile madencilik işlemi yüksek elektrik tüketimi ve özel madencilik cihazları kullanılarak gerçekleştirilir. Para kazanmak için büyük tesisler ve büyük elektrik gücü gerekir. Proof of Stake, Proof of Work madenciliğinde kullanılan cihaz veya elektriğe değil, sahip olduğunuz para birimine göre kripto para transferleri için gerekli olan matematiksel sorunları ayırmanın bir yoludur.


Proof of Stake Blok Zincirleri


Proof of Stake blok zincirleri, kripto para birimi dünyasında popülaritesini artırıyor. Henüz halka açık blok zincirlerinde yaygın olarak benimsenmemiş olsalar da katılımcılar, gözlemciler ve endüstri uzmanları arasında önemli bir ilgi görüyorlar. Ancak bu blok zincirlerin birkaç büyük dezavantajı var. Yeni başlayanlar için Proof of Work blok zincirlerinden daha az demokratik olabilirler. Proof of Stake blok zincirleriyle ilgili bir diğer sorun, fikir birliği mekanizmasının objektif olmamasıdır. Bu, kötü niyetli bir saldırganın alternatif bir geçmiş görünümü üretebileceği ve token’ın değerinin düşmesine neden olabileceği anlamına gelir.

Proof of Stake blok zincirleri, Proof of Work blok zincirlerinden farklı olarak konsensüs sistemine katılmak için kullanıcıların belirli bir blok zinciri parasına sahip olmalarını gerektirir. Bu paydaşlar, işlemleri doğrulamaktan ve yeni bloklar oluşturmaktan sorumludur

Likidite Madenciliği


Likidite madenciliği, yatırımcıların ödül almak için token’larını stake ettiği bir yatırım yöntemidir. Diğer yatırımlarda olduğu gibi çeşitli riskler vardır. Bir token’ın fiyatı düşerse, likidite madencileri para kaybeder. Ancak bu kayıp geçicidir ve LP ödüllerinden elde edilen kazançlarla dengelenebilir. Ayrıca projelerin düzenli denetimlerden geçmesini sağlamalıdırlar. Bu adımlar, kripto para madenciliği ile ilişkili riskleri en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, yatırımcıların dolandırılmaktan korunmasına destek olur.

Likidite madenciliği, kripto varlıkları için nispeten yeni bir yatırım yöntemidir. Bununla birlikte, birçok avantajı olan umut verici bir tekniktir. Likidite madenciliği her yatırımcı için uygun değildir. Ayrıca, garantili bir kâr sunmaz. İyice araştırma yapmak ve küçük miktarlarla başlamak önemlidir. Bunu yapmak, bu stratejinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.


Stake Yapan Havuzlar


Stake havuzları, birden fazla PoS doğrulayıcısını tek bir havuzda bir araya getirmenin bir yolu olup, paydan elde edilen ödülleri artırır. Ayrıca birden fazla kullanıcının token’larını tek bir doğrulayıcı düğüme kilitlemesine izin verir. Bir pay havuzuna katılmadan önce özelliklerini ve ücretlerini anlamalısınız. Genellikle, pay havuzları komisyonlar için yüzde beş ila altı civarında ücret alır. İyi bir havuz aynı zamanda güvenilmezdir ve her tür düğümü kabul eder.

Pay havuzlarının ana faydası, payları binlerce doğrulayıcı arasında dağıtarak ağın güvenliğini artırmalarıdır. Ayrıca işlemler için elektrik tüketimini de azaltırlar. Bir pay havuzuna katıldığınızda, doğrulayıcılara devredilen hissenizin yüzdesine göre ödül almaya hak kazanırsınız.

Stake yapan havuzlar özel veya herkese açık olabilir ve ne kadar çok hisseniz olursa kazanma olasılığınız o kadar artar. Ancak, bu yöntem kendi artıları ve eksileri ile birlikte gelir. Özel pay havuzları özeldir, halka açık havuzlar ise herkes arasında paylaşılır. Temel olarak, genel havuzlar, genel adreslere sahip Cardano ağındaki düğümlerdir. Herkese açık bir havuza katılırsanız, payları herkese devredebilir ve bunun sonucunda ödüller kazanabilirsiniz.

30 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page