top of page

Offline Staking Nedir
Offline Staking Nedir?

Kripto para ve Blockchain teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan yatırımlarını dijital varlıklar etrafında şekillendiriyor. Ancak kripto para endüstrisinden gelir elde etmek sadece al-sat işlemlerinden ibaret değildir. Bu uçsuz bucaksız dijital dünyada staking (kilitle) yapılarak da kazanç sağlamak mümkün. Fakat staking kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bunlardan biri de Offline staking olarak bilinir. Peki, Offline staking nedir? Şimdi hiç vakit kaybetmeden ayrıntılara geçelim.

Offline Staking

Offline staking Türkçe’de çevrimdışı staking olarak geçer. Kripto para kullanıcılarının soğuk cüzdanlarında dijital varlık stake etmelerini ve staking ödülleri kazanmalarını mümkün kılan bir kilitleme türüdür. Herkesin bildiği üzere kripto cüzdanları sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Soğuk cüzdanlar çevrimdışı, yani internet bağlantısı olmayan cüzdanlardır. Dijital varlık sahipleri, merkezi olmayan blok zincirlerinde token’larını stake ederek faiz kazancı elde edebilirler. Proof-of-Stake (PoS) blok zincirlerinde düğüm olmak için de dijital varlık kilitleme (stake) işlemi yapmak gereklidir. Genel olarak staking işlemi, çevrimiçi olarak gerçekleştirilir. Ek olarak, çevrimdışı staking yapmak da mümkündür. Offline staking işlemleri kripto endüstrisinde pek fazla bilinmez. Ancak son derece etkilidir.

Çevrimdışı staking işlemlerinde bir kullanıcı, ağda bir düğüm çalıştıran başka bir kullanıcıyı delege ederek dijital varlık stake edebilir. Bu sayede çevrimdışı kalarak da staking ödülü kazanabilir. Diğerlerinin yerine kilitleme işlemini gerçekleştiren bu delege edilmiş stakerlar, Super Staker olarak isimlendirilir. Bir diğer deyişle, offline staking yapmak isteyen herhangi bir kullanıcı dijital varlıklarını soğuk cüzdanından çıkarmadan yetkisini devrederek kilitleme (stake) geliri elde edebilir.

87 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page