top of page

FOMO Nedir


FOMO Nedir?

FOMO, borsada ve kripto para biriminde sıklıkla anılır. Psikolojide de kaçırma korkusu olarak geçer. FOMO, kullanıcıların gelişen teknoloji ile birlikte belirli deneyim ve fırsatları kaçırdığı izlenimini yaratır ve bu şekilde ortaya çıkar. Borsada sürekli değer artışı, kullanıcıların fırsatı kaçırma düşüncesiyle varlığı en yüksek fiyattan satın alması ve varlığın ani değer kaybetmesi sonucu FOMO oluşur.

FOMO, piyasalarda yatırım ve ticaret yapmakla ilgilenen kullanıcıları kaybetme korkusudur. Bireyleri dünyayı etkilediğinden daha fazla etkiler. FOMO mağduru olan kullanıcılar, yanlış seçim yaptıklarından korkmakta ve bu korku ile yapılan işlemler çoğu zaman kullanıcı üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bir kullanıcı, herhangi bir borsada takip ettiği hızlı değer artışını gözlemler ve fırsatı kaçırmış gibi hisse senetlerini yüksek fiyatlardan satın alır. Bu aceleci eylemden sonra, kullanıcılar FOMO etkisini korku ve pişmanlıkla birleştirebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya ve finansal piyasa verilerini anlık olarak takip edebilirsiniz. İnternetin sınırsız erişim sunduğu bilgilerle birlikte kullanıcılar hayatın pek çok anını kaçırdıklarını ve FOMO'nun etkisinde kalabileceklerini hissediyorlar. Korku, sabırsızlık, heyecan, kıskançlık, korku gibi duygular kullanıcıları etkisi altına alarak FOMO'nun etkisini artırır. FOMO etkisinden kaçınmak için duygular arka plana atılmalıdır. Bu gibi durumlarda kullanıcılara mantıklarını kullanmaları tavsiye edilir. Borsada işlem yapmak isteyen kişi ve şirketler FOMO etkisinden ziyade dijital verilerle işlem yaparak uzun vadede kazançlı sonuçlar elde edebilirler.

FOMO'nun kripto paralar üzerindeki etkisi nedir?

Kripto para piyasalarında işlem yapmak isteyen yatırımcılar, duygulara göre değil, rasyonel ve matematiksel verilere dayalı işlem yapmalıdır. Kripto para borsasında izlenen her kripto paranın büyüyen yeşil grafiği yatırımcıları cezbediyor ve yatırımcı fırsatı kaçırma korkusuyla tüm birikimlerini kullanıyor. Bu hareket, akıllı veri takibi olmadan kaçırılmış bir fırsat olarak görülüyor ve karlar zarara dönüşebiliyor.

Yüksek bir grafikten sonra bir yatırımcı, yüksek fiyatlardan satın alarak heyecanın kurbanı olabilir. Satın alınan ürünün fiyatı düştükçe aynı yatırımcı endişelenip hayal kırıklığına uğrar ve aldığı kripto paraları düşük fiyattan satar. Bu durumda yatırımcı FOMO'nun etkisi altına girmekte ve dolayısıyla satın alımında zarar etmektedir. Kripto para piyasasını çok yakından takip eden kullanıcıların karlılığı, risk almak isteyen kullanıcıların aceleci davranmasına ve fırsatı değerlendirememe korkusu yaşamasına neden olabiliyor. Dalgalı piyasalar, büyük kazançlar, tekrarlanan kayıplar, sosyal medya, haberler ve söylentiler FOMO'yu tetikleyen en büyük faktörlerden bazıları.

Kripto borsaları ve karlı kullanıcı deneyimleri ile ilgili haberler, yeni yatırım yapacak kullanıcıları da etkiliyor. Kısa sürede büyük kar elde etmek isteyen bir kullanıcı tüm parasıyla hızlı büyüyen kripto paraları da satın alabilir ve ürünü satarak istediği kar yerine zarar etmiş olur. Yatırımcılar yüksek fiyattan aldıkları ürün düştüğünde satmazlar. Ürünün piyasa değeri sabitken ürün satılmazsa zarar olur ve yatırımcı zarara uğrar. FOMO'nun etkisinden kaçınmak ve finansal kayıpları önlemek için akıllı verilerle piyasaların takip edilmesi ve matematiksel verilerin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi önerilir.

Etiketler:

51 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page