top of page

FOMO Nedir


FOMO Nedir?

FOMO, borsada ve kripto para biriminde sıklıkla anılır. Psikolojide de kaçırma korkusu olarak geçer. FOMO, kullanıcıların gelişen teknoloji ile birlikte belirli deneyim ve fırsatları kaçırdığı izlenimini yaratır ve bu şekilde ortaya çıkar. Borsada sürekli değer artışı, kullanıcıların fırsatı kaçırma düşüncesiyle varlığı en yüksek fiyattan satın alması ve varlığın ani değer kaybetmesi sonucu FOMO oluşur.

FOMO, piyasalarda yatırım ve ticaret yapmakla ilgilenen kullanıcıları kaybetme korkusudur. Bireyleri dünyayı etkilediğinden daha fazla etkiler. FOMO mağduru olan kullanıcılar, yanlış seçim yaptıklarından korkmakta ve bu korku ile yapılan işlemler çoğu zaman kullanıcı üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bir kullanıcı, herhangi bir borsada takip ettiği hızlı değer artışını gözlemler ve fırsatı kaçırmış gibi hisse senetlerini yüksek fiyatlardan satın alır. Bu aceleci eylemden sonra, kullanıcılar FOMO etkisini korku ve pişmanlıkla birleştirebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya ve finansal piyasa verilerini anlık olarak takip edebilirsiniz. İnternetin sınırsız erişim sunduğu bilgilerle birlikte kullanıcılar hayatın pek çok anını kaçırdıklarını ve FOMO'nun etkisinde kalabileceklerini hissediyorlar. Korku, sabırsızlık, heyecan, kıskançlık, korku gibi duygular kullanıcıları etkisi altına alarak FOMO'nun etkisini artırır. FOMO etkisinden kaçınmak için duygular arka plana atılmalıdır. Bu gibi durumlarda kullanıcılara mantıklarını kullanmaları tavsiye edilir. Borsada işlem yapmak isteyen kişi ve şirketler FOMO etkisinden ziyade dijital verilerle işlem yaparak uzun vadede kazançlı sonuçlar elde edebilirler.