top of page

Dijital Cüzdan Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar, Token İzinleri ve Revoke Nedir?

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2022

1. Cüzdanlarınızı güvenilmez sitelere kesinlikle bağlamayın. Her protokole, her projeye cüzdan bağlanmamalı ve her token ile etkileşime girilmemeli. Cüzdanınızı bağlayacağınız projenin internet sitesini Google'da aratmayın. Çünkü bu sitelere benzer sahte siteler, dolandırıcılar tarafından yapılıp, reklam vererek google üstünde arama yapanları kandırmaya yönelik arama sonuçlarında ilk sırada yer alır. Projelerin websitelerinin adreslerini, resmi sosyal medya hesaplarının üzerinden veya coinmarketcap.com, coingecko.com gibi güvenilir sitelerden arayıp bulmak çok önemli.

2. Katıldığınız Airdrop’lar, Whilelist’ler ve Testnet’ler için farklı bir cüzdan hesabı açın ve o adresi kullanın. Ana hesabınızı bu işler için kesinlikle kullanmayın
Asıl cüzdan hesabınızı sadece güvenilir sitelerde kullanın
Asıl cüzdan hesabınızı sadece güvenilir sitelerde kullanın


3. Kurtarma ifadenizi (Seed phrase, Recovery phrase, mnemonic seed veya Tohum ifade) - asla hiç bir yerde - hiç kimseyle paylaşmayın.


Kurtarma Kelimeleri (Recovery Phrases) Tohum ifadesi olarak da bilinir, bir cüzdan kurarken cüzdan tarafından size rastgele bir şekilde verilir.


Bu kurtarma ifadeleriniz genellikle 12-24 kelimeden oluşur.

Bu kelimelerin tutulması ve saklanması tamamen kullanıcının sorumluğundadır. Cüzdanınızın çalınması, bozulması, kaybolması gibi durumlarda yeni bir cüzdan edinip bu cüzdan üzerinden “Restore from recovery phrase” - “Kurtarma ifadelerinden geri yükle” diyerek 12-24 kelimelik kurtarma ifademizi girip varlıklarımıza ulaşabiliriz.


Kurtarma ifadelerinizi kaybetmeyeceğiniz, unutmayacağınız veya zarar görmeyeceğine emin olduğunuz bir yerde çevrim dışı (offline) olarak, bir kağıda yazarak muhafaza ediniz.

Online olarak erişimi olan telefon, bilgisayar, e-mail gibi hiçbir ortamda seed phrase saklanmaz.

4. İzin verdiğiniz sitelerin iznini metamask ayarlardan her işlem sonunda kaldırın.

(Settings ➡️ Security & Privacy ➡️ Clear Privacy Data)

Her işiniz bittiğinde tüm sitelerden izinleri kaldırın. Tekrar gireceğiniz zaman connect yapıp bağlanırsınız.Settings ➡️ Security & Privacy ➡️ Clear Privacy Data


Yukarıdaki ayarlar Metamask cüzdanınızın mobil sürümü için geçerli.

Masa üstü bilgisayar için Bağlı siteler -connected sites kısmından izin verdiğiniz websitelerini tek tek kaldırmanız gerekiyor.Sağ üstte hesap kısmından bağlanan sitelerin iznini kaldırmanız gerekiyor.

5. Ayrıca revoke yapmanız da gerekebilir bazı harcama izni verdiğiniz, swap yaptığınız işlemler için.
6. Telegramdan özelden gelen mesajların hepsi dolandırıcı yani scamdir.

Size özelden whitelist kazanmış gibi yazıp, sizi güvenilmez sitelere yönlendirip cüzdanınızın kontrolünü ele geçirmeye çalışabilirler, dikkatli olmak lazım bu konuda.


Digital Cüzdanda Token İzinleri ve Revoke Nedir?

Kullanıcılar dex borsasında swap işlemleri yaparken token/coinleri takas etmek, likidite havuzlarına likidite sağlamak için kullanıcıların akıllı sözleşmelerin varlıklarını kullanmasına izin vermeleri gerekir.

Dijital bir cüzdan (Metamask vs.) kullanırken, bir farming havuzu için böyle bir izin veririz.

Bu izin cüzdanınızda harcama ve swap izni verir.

Bir platform, kullanıcıların jetonlarını harcamak için sınırsız izin verdiğinde, kötü niyetli geliştiriciler, kullanıcı jetonlarını platformdan zaten çekmiş olsa bile, akıllı sözleşmelerinde oluşturulan arka kapıları kullanarak kullanıcıların jetonlarını kontrol edebilir.

Daha sonra olan şey, kötü niyetli geliştiricilerin tokenleri kullanıcıların cüzdanlarından kendi cüzdanlarına çekmesi ve kullanıcıyı büyük kayıplara uğratmasıdır.

O yüzden şüpheli sitelere veya emin olamadığınız tokenlere bu izni vermeyiniz.

Diyelim ki izni verdiniz bu harcama iznini nasıl iptal edebiliriz?

Revoke Nedir ve Revoke Nasıl Yapılır?

Cüzdanımız ile swap işlemleri yaparken belirli izinler veririz veya bize gönderilen bir nft, token vs. kabul ederken yanlışlıkla bu izni vermiş de olabiliriz. Bu harcama ve yetki iznini kaldırma işlemine Revoke denir ve aşağıdaki sitelerden yapabilirsiniz.

3) https://revoke.cash/ (Revoke işlemi için bir miktar fee alacaktır)

4) https://gitcoin.co/grants/480/token-allowance-checker (Revoke işlemi için bir miktar fee alacaktır)https://revoke.cash/Diğer revoke sitelerini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. 👇


Diğer Revoke Siteleri


MEHMET BOR

2.688 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Comments


bottom of page