top of page

Dijital Cüzdan Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar, Token İzinleri ve Revoke Nedir?

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2022

1. Cüzdanlarınızı güvenilmez sitelere kesinlikle bağlamayın. Her protokole, her projeye cüzdan bağlanmamalı ve her token ile etkileşime girilmemeli. Cüzdanınızı bağlayacağınız projenin internet sitesini Google'da aratmayın. Çünkü bu sitelere benzer sahte siteler, dolandırıcılar tarafından yapılıp, reklam vererek google üstünde arama yapanları kandırmaya yönelik arama sonuçlarında ilk sırada yer alır. Projelerin websitelerinin adreslerini, resmi sosyal medya hesaplarının üzerinden veya coinmarketcap.com, coingecko.com gibi güvenilir sitelerden arayıp bulmak çok önemli.

2. Katıldığınız Airdrop’lar, Whilelist’ler ve Testnet’ler için farklı bir cüzdan hesabı açın ve o adresi kullanın. Ana hesabınızı bu işler için kesinlikle kullanmayın
Asıl cüzdan hesabınızı sadece güvenilir sitelerde kullanın
Asıl cüzdan hesabınızı sadece güvenilir sitelerde kullanın


3. Kurtarma ifadenizi (Seed phrase, Recovery phrase, mnemonic seed veya Tohum ifade) - asla hiç bir yerde - hiç kimseyle paylaşmayın.


Kurtarma Kelimeleri (Recovery Phrases) Tohum ifadesi olarak da bilinir, bir cüzdan kurarken cüzdan tarafından size rastgele bir şekilde verilir.


Bu kurtarma ifadeleriniz genellikle 12-24 kelimeden oluşur.

Bu kelimelerin tutulması ve saklanması tamamen kullanıcının sorumluğundadır. Cüzdanınızın çalınması, bozulması, kaybolması gibi durumlarda yeni bir cüzdan edinip bu cüzdan üzerinden “Restore from re