top of page

Bitcoin Core Nedir

Bitcoin Core Nedir?

Bitcoin Core, bir kripto para biriminin kullanılmasını mümkün kılan açık kaynaklı bir yazılım olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda, bitcoin ağı için bir istemci olarak hizmet vermektedir. Yüksek düzeyde güvenlik, gizlilik ve istikrar sunmaktadır. Ancak, özellikleri az olması nedeniyle diğer istemcilere göre daha yavaş ve daha az verimli olma ihtimali vardır. Bitcoin ağı için orijinal ve en yaygın olarak kullanılan istemci olarak, Bitcoin'in sözde yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto'nun buluşudur. Referans uygulama olarak, güvenilir ve güvenli bir istemci olarak hizmet vermektedir. Ancak, kullanıcı dostu olmayan tarafı da vardır.


Bitcoin Core Cüzdanı

Bitcoin Core, ücretsiz ve açık kaynaklı olan bir Bitcoin cüzdan yazılımıdır. Referans uygulaması olarak Bitcoin protokolünün en güvenli cüzdanı olarak kabul edilir. Bu cüzdan tam bir düğüm cüzdanıdır, yani tüm blok zincirini bilgisayarınıza yerel olarak depolar. Bu maksimum güvenlik ve mahremiyet sağlarken, aynı zamanda işlemleri doğrulama ve onaylama özelliğini de verir. Bitcoin Core Cüzdanı Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri için kullanılabilir ve resmi web sitesinden indirilebilir. Yazılım cüzdanı kurulmasından sonra, ana dizininizde "Bitcoin" adında bir klasör oluşturulur. Bu klasör içinde cüzdan dosyanız ve blok zinciri kopyasınız kaydedilir.


Bitcoin Core Cüzdanı, kullanımı kolay ve güvenilir bir cüzdan sunar. Sistem, deterministik bir cüzdan formatını kullanır. Bu, bilgisayarınız kaybolur veya çalınırsa cüzdanınızı geri yüklemek için kullanılan önemli bir özelliktir. Bitcoin Core, son derece güvenli bir cüzdan olarak tüm Bitcoin kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Başlangıç ​​seviyesindeki kullanıcılar tarafından kullanılabilirken, daha ileri düzey kullanıcılar için birçok özellik de sunmaktadır.

Özellikleri

Bitcoin Core, ilk olarak 2009'da piyasaya sürülen orijinal Bitcoin cüzdanıdır. Tam düğümlü bir cüzdandır, yani tüm blok zincirini yerel olarak bilgisayarınızda saklar. Bu size Bitcoin işlemleriniz üzerinde maksimum kontrol imkânı sağlar, ancak aynı zamanda çok fazla disk alanı gerektirir ve tüm blok zincirini senkronize etmek biraz zaman alabilir. Bu cüzdan yazılımı, onu Bitcoin kullanıcıları arasında popüler bir seçim haline getiren bir dizi özelliğe sahiptir. Birincisi, yazılım sayesinde çok güvenli bir yapı oluşturulur. İkincisi, basit arayüzü onu kullanıcı dostu yapar.

Son olarak, Tor ağına verdiği destek onu son derece özel kılıyor. Bitcoin Core, hangi blok zincirinin geçerli işlemler içerdiğine karar verecek şekilde programlanmıştır. Bu programlama, kullanıcıların yalnızca seçilen blok zinciri için işlemleri kabul etmesini sağlar, böylece blok zincirini herkesin kullanmak istediği Bitcoin blok zinciri haline getirir. Bitcoin Core kullanıcıları, Bitcoin'in merkeziyetsiz olarak tutulmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar bireysel olarak kendi Bitcoin Core ağlarını çalıştırmaktadırlar. Her biri, hangi blok zincirinin geçerli olduğunu belirlemek için aynı kuralları takip etmektedir. Bu sayede, Bitcoin'in sağlamış olduğu güven ve esneklik ortaya çıkar.

63 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page