top of page

Atomic Swap NedirAtomic Swap nedir sorusu son zamanlarda çok sık gelmeye başladı. Bu kavram, Atomik Takas olarak da geçer. Sizler için tüm detayları derledik. Şimdi ayrıntılara geçelim.

Blok zincirinin asıl amacı, güvenilir üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan değer transferlerini gerçekleştirmektir. Atomik takaslar, kripto para birimlerini doğrudan farklı blok zincirlerinden eşler arası takas etmenin bir yolunu sunar. Atom takası sırasında bir Bitcoin transferinin zamanında yürütülmesi, Hashed Timelock Sözleşmeleri (HTLC'ler) ile sağlanır. Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi, gerçek hayattaki kullanım örnekleri ve işlevselliklerle hızla geliştiğinden, blok zincirleri arasındaki gerçek birlikte çalışabilirlik hala hantal bir çabadır.

Blok zincirinin sınırlamaları, ölçeklenebilirlik sorununu aşmaktadır. Blok zincirler için farklı kullanım durumları, kırık bir blok zinciri alanında ağ mimarisi, teknolojisi açısından farklı ihtiyaçlar ve standartlar anlamına gelir. Bu parçalanma, blok zincirlerini güvenlik açıklarına maruz bırakırken ve nihayetinde benimsemeyi yavaşlatırken, düzene sokmayı önler ve daha fazla gelişmeyi engeller.

Kripto para birimlerini takas etmek istiyorsanız, bu zahmetli bir çabadır. Her durumda, takas etmek istediğiniz iki kripto para birimiyle ilgili bir kripto para borsasında oturum açmanız gerekir. Kripto para birimlerinin sabit ticaret çiftleri vardır; bu, birbirine karşı ticaret yapmak istediğiniz kripto para birimi çiftinin mevcut olmayabileceği anlamına gelir. Borsalar yalnızca sınırlı tekliflere sahiptir. Seçtiğiniz borsa tarafından sağlanan önceden ayarlanmış kombinasyonlar, bir kullanıcı olarak ya bu durumla yaşamak zorunda kalacağınız ya da çeşitli borsalarda birden fazla para birimi arasında değiş tokuş yaparak rahatsızlığı tercih etmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, engellerin üzerinde döviz kesintileri ve hacim kaybı potansiyeli de vardır. Atomik takasların geldiği yer burasıdır.

Atomik takasların temelleri


Atomlar arası zincir ticareti olarak da bilinen atomik takaslar, kripto para birimlerini farklı blok zincirlerinden eşler arası takas etmenin bir yolunu, bir borsa gibi üçüncü bir tarafa gerek kalmadan doğrudan değiştirmenin bir yöntemini sunar. Açıkçası böyle bir takas, belirli bir zaman çerçevesinde gerçekleşmelidir ve bu, Bitcoin'de Hashed Timelock Contract (HTLC) adı verilen özel bir akıllı sözleşme türü tarafından sağlanır. Bir HTLC'nin yerleşik bir zamanlayıcısı vardır, işlemin belirlenen zaman çerçevesinde tamamlanmasını sağlar. Bu süre içerisinde işlem yapılmazsa otomatik olarak iptal edilir.

İki tür atomik takas vardır: iki ayrı blok zincirinde iki farklı kripto para birimi arasında zincir üstü takaslar ve Lightning Network gibi bir ana blok zincirinden ikinci katman kanallarda zincir dışı takaslar. Lightning Network'teki ödemeler blok onayları gerektirmediğinden veya bloklar içindeki alan için rekabet etmediğinden, perakende gibi anlık işlem hızının yüksek öncelikli olduğu ortamlarda kullanımları uygundur. Ayrıca, internete bağlı cihazların genişleyen alanında anında mikro ödemelerin önünü açmaya yardımcı olurlar. Bu yazımızda Atomic Swap Nedir sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

20 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Comments


bottom of page