top of page

ALTIN (AURUM)

15.03.2022

Altın, Latince'de Aurum kelimesinden türetilmiştir ve anlamı ışıldayan,parıldayan demektir. Kimya alanında ise Aurum'dan esinlenerek AU simgesi ile gösterilen yumuşak, parlak ve sarı renkli kimyasal bir element olan altının erime noktası ise 1064 derecedir.

M.Ö. 3000 yıllarında Mezopotamya'da (Irak) ile M.Ö 2000 yıllarında Peru'da ilk altından yapılmış süs eşyalarına (takı,ziynet vb.) rastlanılmıştır.
Tarih sahnesine çıkan bir çok medeniyet gibi altını ilk kez para olarak kullanan Mısırlılar olmuştur.

1800’lü yıllara gelindiğinde özellikle Avrupa'dan ABD'ye Altına Hücum (Bkz: Gold Rush) göçlerine sebep olan ve sonradan sanayi devrimiyle başlayan süreçte bir çok alanda kullanılmaya başlanan altın, binlerce yıl süren yolculuğunda önemini yitirmeden günümüze kadar ulaşmıştır.

Günümüz ekosisteminde ise çok önemli bir yeri olan altın, sosyal, kültürel ve endüstriyel alanda hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.
ÜKLELERİN ALTIN REZERVİ

1. ABD: 8133 ton 
2. Almanya: 3359 ton 
3. İtalya: 2451 ton 
4. Fransa: 2436 ton 
5. Rusya: 2294 ton 
6. Çin: 1948 ton 
7. İsviçre: 1040 ton 
8. Japonya : 846 ton 
9. Hindistan: 711.2 ton 

Türkiye 411.8 ton ile 13. sırada yer almakta.
IMF'nin ise 2814 ton altın rezervi bulunmaktadır.
Altın üreten ülkelerde ise Çin ve Rusya başı çekmektedir.

Dünya Altın Konseyi verilerine göre, madenlerden tarih boyunca toplam 201 bin 296 ton altın (yaklaşık bütün altın rezervinin %80'i) çıkarılırken, yeraltı rezervlerinde 53 bin ton altın kaldığı tahmin ediliyor. Yıllık ortalama 3 bin ton dolaylarında üretimin sürmesi halinde bütün altın rezervlerinin 18 yıl içinde tükeneceği belirtiliyor. Ayrıca altının çıkarma maliyetleri ortalamanın üzerinde olduğu ifade edilmektedir.
Ek Bilgi: Dünyadaki bütün altını erittiğinizde bir olimpik havuza sığabiliyor. Olimpik bir havuzun ölçüleri 25 metre en, 50 metre boy ve en az 2 metre derinlikten oluşmaktadır.

ALTIN HAKKINDAKİ İLGİNÇ BİLGİLER:

 • Sarı rengi olan tek metal altındır.

 • Altın aynı zamanda çok yumuşak ve de en kolay şekil alan metaldir. Örneğin, 10 gram altın incelerek 570 metre uzunluğunda ince bir tel elde edilebilirsiniz.

 • Bilim adamlarına göre dünyada bulunan altın rezervlerinin çoğu geçmişte meteor yağmurları sırasında yeryüzüne inmiştir.

 • Altın zehirli bir metal değildir ve özel işlemlerden geçen düşük miktarlarda altın yiyecek ve içeceklere katılarak tüketilebilir.

 • İnsan vücudunda 0.2 miligram altın bulunmaktadır. Bu altının çoğu kanda yer alır.

 • Olimpiyatlardaki altın madalyaların sadece %1.34'ü altındır.

Belgesel ve film tavsiyeleri:

 • Baş rolde Matthew McConaughey'in yer aldığı 2016 yapımı "GOLD" filmi

 • Netflix Dirty Money Serisi 4. Bölüm : Dirty Gold

 • Discovery Channel'da yer alan Gold Rush (Altına Hücum) serisi

 • Macaristan-Türkiye 2015 yılı ortak yapımı, KALANDAR SOĞUĞU


Kitap: Altının Gücü,Bir Tutkunun Olağanüstü Tarihi: Peter L. Bernstein, Scala Yayıncılık207 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page