top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

08.08.2021


TCMB geçtiğimiz günlerde yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu yayımladı. Rapora göre TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahminini %12,2’den %14,1’e, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini de %7,5’ten %7,8’e yükseltti.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), selden etkilenen Düzce, Rize ve Artvin illerinde 1 Ocak 2022'ye kadar yapılan alışverişlerde vb. harcamalarda kredi kartı taksitlendirme sürelerinin iki katı olacak şekilde uzatılacağını ifade etti.


IMF (International Monetary Fund-Uluslararası Para Fonu), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda tahminlerini açıkladı. Raporda yer alan tahminler gelişmiş ülkeler için yukarı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için ise aşağı yönlü olarak güncellendi. Küresel ekonomi adına %6 olan 2021 yılı büyüme beklentisi değiştirilmedi, 2022 yılı büyüme tahmini ise %4.4'ten %4.9'a yükseltildi. Gelişmiş ekonomiler için 2021 yılı büyüme beklentisi %5.1'den %5.6'ya çıkarılırken, gelişmekte olan ekonomiler için ise büyüme tahmini %6.7'den %6.3'e indirildi.


ABD ekonomisinde olumlu hava devam ediyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde %6,5 büyüme kaydedildi. Temmuz ayı tüketici güven endeksi de 129,1 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşerek bir önceki aya göre artış göstermiş oldu.


Fed(Federal Reserve-ABD Merkez Bankası), 28 Temmuz’da sona eren toplantıda politika faizini beklentilere paralel olarak %0-0,25 aralığında tutacağını açıkladı. Yapılan açıklamalarda özellikle aşılamadaki ilerleme sayesinde ekonomik aktivite ile istihdama ilişkin göstergelerdeki iyileşmenin devam ettiği ifade edildi.


Mastercard'ın CEO'su Michael Miebach, firmanın önümüzdeki dönemlerde dijital inovasyonları göz önünde bulundurarak özellikle bu alanda yeni girişimlere ve de girişimcilere yardımcı olabilmek adına merkez bankalarını da içine alan yeni bir sanal test platformu geliştirerek hizmete sunabileceklerini ifade etti.


ABD'de önemli varlık yönetim şirketlerinden GoldenTree Asset Management, bilançosuna dijital varlık olarak Bitcoin eklediğini açıkladı.


Fenerbahçe Kulübü, "Fenerbahçe Token" için anlaşmanın sağlandığını duyurdu.
Resmi açıklama ise şu şekilde; "Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Paribu ile yeni bir iş birliğine başlıyoruz. Paribu ile olan bu iş birliğimiz kapsamında, Fenerbahçemizin en büyük gücü olan taraftarlarımıza taraftar token’ı olarak tanımlanan kripto varlıklara sahip olma fırsatı sunulacaktır. Kulübümüzün bu yeni adımıyla taraftarlarımızın kulübümüzle etkileşimleri artacak, bağlılık odaklı iletişimimiz güçlenecektir. Fenerbahçe Token satışa çıkmasının ardından Paribu üzerinden 7/24 satın alınabilecektir.


171 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Comments


bottom of page