top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

Güncelleme tarihi: 17 Ağu 2021

04.07.2021

Türkiye tarihinin en büyük vurgunlarından birine imza atan Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın(Tosuncuk),geçtiğimiz günlerde yetkililere teslim oldu. Aydın'ın 2021 Nisan ayında rekor kıran Bitcoin sayesinde parasını 10’a katladığı tahmin ediliyor. Teslim olacağını yayınladığı bir videoda duyuran Aydın: “Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi irademle Türk yargısına teslim olacağım” seklinde beyanda bulundu.


Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey ile Tesla’nın CEO’su Elon Musk , temmuz ayı içerisinde kurumsal yatırımcılara #Bitcoin hakkında fikirlerini paylaşacakları özel bir etkinlikte bir araya gelecekler.


İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yayımladığı 2021 Haziran ayı tüketici fiyatları aylık %0.36 ile geçen senenin aynı ayındaki %0.07'nin üzerinde artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon 0.3 puan artışla %16.1'e çıktı.


BDDK kredi kartı taksit sayılarıyla ilgili yeni düzenlemelere gitti. Basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla (değerli madenler ve taşlarla) ilgili harcamalarda kredi kartlarında taksitlendirmelerin 6 aydan 3 aya indirilmesine karar verdi. Bunun yanında mobilya ve elektrikli eşya alımlarında taksitlerin 12 aydan 9 aya indirilmesine, fiyatı 5 bin TL ve üzerinde olan televizyon alımlarında ise dört ay olarak uygulanmasına devam edilmesine karar verildi. Bu düzenlemelerle son dönemde hızlı giden iç talebin ve bunun yarattığı enflasyonist etkilerin azaltılmasının amaçlandığı ifade edildi.BBDK tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile kamuoyunda faizsiz konut edindirme sistemi olarak bilinen 21 tasarruf finansman şirketinin faaliyetlerine son verildi. BBDK tarafından tasfiye edilen 21 tasarruf finansman şirketinin sıralı listesi:


Haziran ayında kapasite kullanım oranı (KKO) mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerde, bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşti. Böylece KKO aylık bazda yatay seyrini korumuş oldu.
Kapasite Kullanım Oranı, bir üretim biriminin belirli bir dönemde fiilen gerçekleştirdiği üretim miktarının fiziki olarak üretebileceği en yüksek miktara olan oranını gösterir. Örneğin ayakkabı üreten bir imalat biriminin bir ay içinde üretebileceği ayakkabı miktarının 100 adet olduğunu ve buna karşılık Mart ayında 80 adet üretim gerçekleştirdiğini düşünelim. Bu verilere göre bu ayakkabı imalat biriminin Mart ayındaki kapasite kullanım oranı yüzde 80 olarak gerçekleşmiştir.
Mahfi Eğilmez, Mart 2018,Kendime YazılarABD’de imalat PMI verisi yeni bir rekora imza attı.
PMI Endeksi imalat ve hizmet sektörlerinde ekonomik faaliyetleri ölçerek ileriye yönelik ekonomik büyüme veya daralma eğilimlerini gösteren önemli bir endekstir. Haziran ayında pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ve ekonomideki düzelmelerle birlikte rekor seviyeye yükseldi:
ABD'de İmalat PMI endeksi 4.ayda da artarak 62.1’den 62.6’ya yükseldi.
Hizmet PMI endeksi ise 70.4’ten 64.8’e düştü fakat yine de rekor seviyelere yakın gerçekleşti.55 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Comments


bottom of page