top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

06.02.2022

TÜİK verilerine göre :Yıllık TÜFE %48,69 artış gösterdi. Gıda ve de alkolsüz içecekler %55,61,
Yıllık ÜFE ise %93,53 artarken gıda ve alkolsüz içecekler %75,94 oranında artmış durumda.
ÜFE: Üretici fiyat endeksi, ülke içinde üretilen mal ve hizmetlerin üretici fiyat hareketlerinde belirli zaman periyotlarında yaşanan değişimleri ifade eder.

TÜFE: Tüketici hizmet ve malları üzerindeki fiyat değişikliklerini gösteren ve tüketicilerin alım gücünü doğrudan etkileyen bir endekstir. Diğer adıyla  "Yaşam Endeksi" olarak da bilinir.

2022 Ocak ayında dış ticaret açığımız, geçen yıla oranla 7.4 milyar dolar artarak 10.4 milyar $ oldu. Bu duruma enerji fiyatlarının artmasına bağlı olarak (enerji kullanımında dışa bağımlı olmamız nedeniyle) ithalatın da doğal olarak artmasına etki etti.
Dış Ticaret Açığı: dış ticaret ile ilgili olan bireylerin aklındaki ilk sorular arasında bulunan bir kavramdır. Cari açık oluşumuna neden olan ve ülkelerin korkulu rüyası olan dış ticaret açığı, ülke dışı alım ve ülke dışı satım faaliyetlerinin dengesizliğinden ötürü oluşmaktadır. İhracat miktarı, ithalat miktarını karşılamalıdır. 

İthalatın da üzerine çıkan ihracat demek bir ülkenin malî refahı demektir. Dolayısı ile bir ülkenin ihracatının ithalatından fazla olması, ülke ekonomisinin dış ticaret fazlası olduğu anlamına gelmektedir. 

Yerli üretim çalışmalarının arttırılması ile azaltılmaya çalışılan ithalatın yanı sıra imalatı gerçekleştirilen ürünlerin yurtdışına satışının yapılması dış ticaret açığının engellenmesi adına olumlu sonuçlar doğuracaktır. 

Kaynak:  https://www.platformakademi.com/dis-ticaret-acigi-nedir/