top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

30.01.2022

Amerikan Merkez Bankası (Fed) politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit tuttu ve ilk faiz artışı için “yakında” ifadesi kullanıldı.
Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında faiz artışı için Mart ayını göstererek varlık alımlarının azaltılması sürecinin ise yine Mart ayında sonlanacağını belirtti. Ayrıca Başkan Powell, arz ve talep dengesizliğinin yüksek enflasyonda etkili olmaya devam ettiğini de belirtti.
Bununla birlikte fiyat istikrarı hedeflerine bağlı olduklarını ve ABD’de 2021 yılı enflasyonunun son 39 yılın zirvesinde %7 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.
Enflasyonun uzun vadeli %2 hedefinin oldukça üzerinde kaldıklarını vurgulayarak, darboğazlar ve arz kısıtlarının üretim kanadında yakın vadede yüksek talebe yanıt verebilme hızını sınırlandırdığını ve bu artan sorunların beklenenden daha büyük ve de uzun vadeli olduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan #Metaverse hakkında: “Hassas bir konu. İyi ve titiz bir çalışma yapın. Konuyla ilgili alanında uzman isimlerin katıldığı bir çalıştay düzenleyin.” şeklinde ifadelerde bulundu.