top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

23.01.2022

Kripto ekosisteminin öncü isimlerinden El Salvador Başkanı Nayib Bukele'nin Türkiye ziyareti resmi törenle gerçekleşti. Bu ziyaret vesilesiyle El Salvador ve Türkiye arasında diplomatik,siyasi,ticari ve de savunma sanayii alanlarında önemli adımlar atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir basın toplantısı da gerçekleştiren Başkan Bukele, Türk halkından ve tarihinden övgü dolu sözlerle bahsetti.
Dün itibariyle Nayib Bukele 15 milyon dolara 410 adet #Bitcoin daha aldıklarını duyurdu. Toplam #Bitcoin maliyeti ise yaklaşık 36.500 $ seviyelerinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini %14’ te sabit tuttu.

Uzmanlara göre piyasada FED'in bu yıl içerisinde en az 3 defa faiz artışı yapacağı yönünde bir beklenti oluşmuş durumda. Fed'den gelecek olası bir faiz artırımı sonrası döviz kurları da etkilenecektir. Özellikle Fed tarafından beklenen faiz artışına dair bir karar açıkladığında döviz kanadı ve altın fiyatlarının bir miktar düşebileceği öngörülmekte. 25 - 26 Ocak tarihinde yapılacak toplantı sonrası FED'in vereceği faiz kararı Türkiye saatiyle 26 Ocak tarihinde gece yarısından sonra açıklanacak.