top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

Güncelleme tarihi: 9 Oca 2022

01.01.2022

Uzmanlar, kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerin (regülasyonların) 2022'de önemli konu başlıklarından biri olacağını öngörüyor. Bunun yanında hükümetlerin ekosistemi engelleyici olmak yerine özellikle yatırımcıların ve girişimcilerin pozitif dışsallık sağlayabilecekleri ve de kullanıcı mağduriyetlerin en aza indirgenmesini gözeterek oluşturulacak yasal bir çerçevenin kripto ekosistemine büyük bir katkısının olacağı da düşünülmekte.

Geçtiğimiz günlerde #vucaborsa aracılığıyla twitter space üzerinden yapılan kripto para yasası hakkındaki canlı yayına AKP Gurup Başkan Vekili Mustafa Elitaş'ın katılıp fikirlerini sunması ve akabinde Bütçe ve Plan Komisyonun'a konuyla ilgili katkıda bulunulması adına seçilen uzman kişilerce görüşme sonrası ekte yer alan detaylı açıklama yapılmıştır. Bilginize arz ederiz.

"Elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama % 52 ile % 130 arasında değişen oranlarda artışa gidildi."
"Doğalgazda, ocak ayı için mesken tarifesine yüzde 25, sanayi aboneleri için geçerli tarifeye yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı."
Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama: "Boğaz köprülerinde tek yön otomobil geçiş ücreti 8.25 TL; Avrasya Tüneli'nde ise otomobil geçiş ücreti 05.00-24.00 saatleri arasında tek yönde 53 TL, 00.00-05.00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak 26.50 TL olarak belirlenmiştir."


"Türkiye'de 2021 yılında milyoner sayısı %65 arttı, yardıma muhtaçların sayısı ise iki katına çıktı." The Independent


ABD başta olmak üzere #Omicron varyantına yakalanan vakalardaki artışlar dikkat çekmekte. Yeni yıla girerken ABD endeksleri günü eksilerde kapattı. Piyasalarda yılın son haftasında ise işlem hacimlerinin düşük seviyelerde seyrettiği gözlemlendi.


Binance borsasının Kasım 2019'da satın almış olduğu ve Hindistan'da faaliyet gösteren #WazirX borsası, Hindistan hükümeti tarafından vergi kaçakçılığı iddiasıyla dava edildi.Twitch kurucu ortaklarından Justin Kan'ın, yeni bir blokchain oyunu odaklı olacak NFT platformu ''Fractal'' 'ı resmi olarak duyurdu.
Twitch, Haziran 2011'de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan e-spor ve video oyun canlı yayın platformudur.Acun Ilıcalı #Eneftio adıyla NFT platformunu açtıklarını duyurdu. Kullanıcılar bu platform üzerinden NFT alım ve satımı yapma ve de kendi NFT'lerini oluşturma imkanına da erişmiş olacak.


14 milyar dolar servetiyle Meksika'nın en zengin iş adamlarından Ricardo Salina Piego, resmi twitter hesabından yeni yıl mesajı olarak takipçilerine fiat paralardan (dolar,euro vb.) uzak durmalarını ve onun yerine #Bitcoin almaları yönünde tavsiyelerde bulundu.


Adana'da kripto para borsasında 400 bin lira kaybedip eşini öldürdükten sonra intihar girişiminde bulunan Yunus Emre Uyaner (28) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti ve arkasında küçük yaşlarda olan 3 yetim bıraktı.
437 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page