top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

31.10.2021

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg "Metaverse" projesini tanıtarak insanların hayatın hemen hemen her alanında sanal gerçeklilik evreninin içinde olacağını belirtti. Zuckerberg, bu açıklamadan sonra facebook, instagram ve whatsapp şirketlerinin yeni kurumsal adını "Meta" olarak değiştirildiğini sözlerine ekledi.
Metaverse: Kurgusal(sanal) evren.


Mastercard'ın CEO’su Michael Miebach, müşterilerin kripto paralara yatırım ve alım-satımını noktasında ciddi hacimler gördüklerini ifade etti.
Geçtiğimiz günlerde "Mastercard" kendi müşteri ağında yer alan bankalara ve diğer kurumlara yakın zaman içinde kripto paralarla alım-satım ve yatırım noktasında hizmet vereceğini duyurmuştu.

Kripto alemine Volkanik Bitcoin Madenciliğiyle hızlı bir giriş yapan El Salvador, Bitcoin'deki olası düşüşlerde alımlara devam ediyor. Devlet Başkanı Nayib Bukele Bitcoin'de yaşanan son düşüşte 420 adet daha Bitcoin satın aldıklarını belirtti.


2021 yılının ilk çeyreğinde kripto paraların kullanımını yasaklayan Nijerya hükümeti, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) eNaira'yı kullanıma sundu.


TÜİK'in verilerine göre ekonomi güven endeksi Ekim ayında bir önceki seviyesi olan 102.4’den 101.4 seviyesine geriledi.


FED Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun süre, gelecek yıla kadar sürmesinin muhtemel olduğunu ve aynı durumun ücretler üzerindeki baskı için de geçerli olduğunu ifade etti. Powell, ekonomideki gelişmelerin beklenildiği gibi seyretmesi durumunda önümüzdeki yılın 2. çeyreğine kadar tamamlanacak varlık alımlarını azaltma yoluna gideceklerini sözlerine ekledi.


Ethereum ağı (ERC20) üzerinde çalışan bir kripto para birimi olan ve ''Meme'' konseptiyle yatırımcıları cezbetmeyi başaran ''Shiba Inu'' geçtiğimiz günlerde yeni rekorlara imza atarak ilk 10 kripto para arasına girmeyi başardı.

Sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan "Memekelimesi, Yunanca taklit etmek anlamına gelen "mimeme" kelimesinden türemiştir.

(bkz: mimic, mimik)


269 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page