top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

24.10.2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü.
Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ilgili kanun ile düzenlenen görev ve sorumlulukları, 5 temel alana ayrılmaktadır:
 
1. FİYAT İSTİKRARI
Merkez Bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır. Fiyat istikrarı ile ekonomik kararlarda dikkate almayı gerektirmeyecek ölçüde düşük bir enflasyon oranı kastedilmektedir. Banka, bu amaç doğrultusunda uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı araçları doğrudan kendisi belirler, bir başka deyişle araç bağımsızlığına sahiptir. 
 
2. FİNANSAL İSTİKRAR
Finansal istikrar, Merkez Bankası için destekleyici amaç özelliğine sahiptir. Bu kapsamda Banka, Türkiye’deki finansal sistemin istikrarı için para ve döviz piyasaları ile ilgili düzenleyici önlemleri almakla sorumludur. 
 
3. DÖVİZ KURU REJİMİ
Ülkemizdeki döviz kuru rejimini Hükûmet ile birlikte belirlemek, biçimlendirmek ve uygulamak; Bankanın bir diğer görevidir.
Bunun yanında, Türkiye’deki altın ve döviz rezervlerini saklamak ve 
ülke menfaatleri doğrultusunda yönetmekten sorumlu kurum, yine Merkez Bankasıdır. 
 
4. BANKNOT BASMA & İHRAÇ ETME
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 87. maddesine göre para basma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) aittir. Ancak TBMM banknot basma ve ihraç yetkisini süresiz olarak Merkez Bankasına devretmiştir. 
 
5. ÖDEME SİSTEMLERİ
Merkez Bankası; fonların ve menkul kıymetlerin güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılması ve mutabakatının gerçekleştirilmesi için yeni sistemler kurmak, kurulmuş ve kurulacak sistemlerin kesintisiz işlemesini sağlamak, gözetimini gerçekleştirmek ve gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. 

KAYNAK: www.tcmb.gov.tr


Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FAKTF), Türkiye'yi "kara para aklama" ve de "terörizmin finansmanı" ile mücadele konusunda "yeterince çaba göstermeyen" ülkelerin yer aldığı "Gri Liste" 'ye aldığını duyurdu. 2011 yılında bu listeye giren Türkiye 2014 yılında listeden çıkarılmıştı.


Bir dönem ülkemizde "Hayırsever İşadamı" olarak görülen ve birçok ödül alan Reza Zarrab, adını Aaron Goldsmith (Harun Kuyumcu) olarak değiştirerek ABD’de "Next Level" adında bir şirket kurdu. FinCen (Financial Crimes Enforcement Network - Finansal Suçları Engelleme Ağı) tarafından açıklanan rapora göre Türkiye'de siyasetçilere 800 milyon dolar rüşvet verdiği öne sürülen Reza Zarrab (Aaron Goldsmith), ABD'de görülen Halkbank davasında itirafçı olmuş ve serbest bırakılmıştı.Geçtiğimiz hafta 94,50 ile son 1 yılın zirvesini gören Dolar Endeksi (DXY) bu sabah 93,73, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,686 seviyelerinden, EUR/USD paritesi 1,1625 ve ons altın 1.780 USD seviyelerinden işlem görüyor. Piyasadaki beklentilerin aksine TCMB'nin 200 baz puanlık faiz indirim kararının akabinde Dolar 9.60 TL, Euro ise 11.2 TL seviyelerine yükselerek yeni rekorlar kırdı.Bitcoin fonu Grayscale, ProShares’in Bitcoin ETF’sinin işleme açıldığı gün ETF onayı için SEC'e başvurduğunu duyurdu. Ayrıca Grayscale'in CEO’su Michael Sonnenshein, ellerinde 40 milyar dolarlık GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmeye hazır ve kararlı olduklarını resmi twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Valkyrie Bitcoin Futures ETF'si, NASDAQ Borsası üzerinden #BTF olarak alım ve satım işlemlerine açıldı.
NASDAQ: 1971 yılında ABD'de kurulan ve dünyada en çok işlem gören ikinci borsadır. Nasdaq Borsası'nda dünya çapında 3.000'den fazla büyük ve küçük ölçekli teknoloji firmalarının hisse senetleri işlem görmektedir. 

Örn: Google, Facebook, Apple, Netflix, Amazon, Tesla, LinkedIn, HepsiBurada...1962 yılında Sam Walton tarafından kurulan ve günümüzde dünya çapında şubeleri olan ABD menşeli perakende zinciri WALMART, şubelerine Bitcoin ATM’leri kurmaya başladı.


316 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page