top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

17.10.2021

ABD Başkanı Joe Biden, mevcut yönetimin temerrüde düşmesini önlemek amacıyla hazırlanan borç limitinin/tavanının (Debt Ceiling) kısa süreli artırılmasına yönelik tasarıya onay verdi.
ABD'de ulusal borç (National Debt) an itibariyle 28,8 trilyon doları aşmış bulunmakta. 

TBMM'de kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Cumhurbaşkanı'na, sigaradan alınan asgari maktu vergisiyle otomobillerden alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi verildi. Bu karar sonrasında Cumhurbaşkanı bahsi geçen vergileri 3 katına kadar artırma yetkisine sahip oldu.


Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, TCMB Para Politikası Kurulu’nda Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı.Taha Çakmak (BDDK Eski Başkan Yardımcısı 2019-2021) TCMB Başkan Yardımcılığına, Para Politikası Kurulu üyeliğine de Yusuf Tuna atandı. Boş kalan bir diğer Başkan Yardımcılığı görevi içinse atamanın önümüzdeki dönemlerde yapılması öngörülüyor.


ABD Hazine Bakanlığı, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC) Sanal Para Birimi Endüstrisi için Yaptırımlara Uyum Kılavuzu'nu ve Mali Suçları Araştırma Ağı'nın (FinCEN) fidye yazılım saldırılarına ilişkin raporunu yayımladı. Raporda son dönemlerde artış gösteren şüpheli fidye yazılım saldırılarının sene başından bu yana 590 milyon dolarlık zarara sebep olduğu ve buna bağlı olarak fidye ödemelerinin artan oranda kripto paralarla yapılmasına dikkat çekildi. Yine bu raporda alternatif bir ödeme yöntemi olan sanal paraların anonimlik (gizlilik), hızlı, ucuz ve kolay ödeme özellikleri fidye yazılım saldırılarının yanında benzer riskleri de beraberinde getirdiği ifade edildi.ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ProShares'in vadeli Bitcoin ETF'sini onayladı. Piyasada SEC'in Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ETF'lere izin vermesi dahilindeki beklentiler Bitcoin'i fiyatlayarak 62.000 dolar seviyelerine taşıdığı ifade ediliyor.
ETF(Exchange Traded Fund - Borsa Yatırım Fonu): Menkul kıymet borsalarında işlem gören bir çeşit yatırım fonudur.Ripple Firması İngiltere merkezli Digital Pound Foundation’a katıldığını resmî twitter hesabından duyurdu. Bağımsız bir fon olan Digital Pound Foundation üyeleri arasında Avalanche, Billion Group, CGI Group, Accenture, Electroneum ve Quant yer almakta.


Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin kripto paralar hakkında önemli ifadelerde bulundu. Putin, kripto paraların Petrol sözleşmelerinde kullanması için henüz çok erken olmasının yanında istikrarsız ve teminat riski içerdiğini dile getirdi. Fakat bu durumun kripto paraların ileride ödeme aracı olarak kullanılmayacağı anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.
456 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page