top of page

VUCA HAFTALIK BÜLTEN

3.10.2021

TÜİK'in açıkladığı dış ticaret verilerine göre; Türkiye'nin ihracatı bu yılın Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %51,9 artarak 18,92 milyar dolar oldu. Özellikle bu yıl itibariyle Ağustos ayı dış ticaret açığı 4.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek bir önceki yılın Ağustos ayına kıyasla dış ticaret açığı 2.0 milyar dolar gerilemiş oldu.
İhracatımız eylül ayında ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30 artarak 20,8 milyar dolar oldu. Eylül ayında en fazla ihracat artışı yüzde 141 ile çelik sektöründe gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sırasıyla; 1,7 milyar dolar Almanya, 1,4 milyar dolar ABD ve 1,3 milyar dolarla İngiltere oldu.


Türkiye'de Ağustos ayı verilerine göre enflasyon aylık %1,12 arttı. Yıllık enflasyon ise %19,25 seviyesine ulaştı. Enflasyondaki yükselişte, gıda fiyatlarındaki dramatik artış öne çıkmakta. ÜFE'de (Üretici Fiyat Endeksi) yıllık artış ise %44,92’den %45,52’ye ulaştı.
Euro Bölgesi’nde de enflasyon rakamları yükselişini sürdürüyor.Tüketici fiyatları (Enflasyon) Eylül ayında yıllık bazda %3’den %3,4'e yükselerek son 13 yılın zirvesine ulaştı. Üretici Fiyat Eneksi'nin ise yıllık yüzde 13,5 artış göstermesi öngörülüyor. Euro bölgesinde enflasyon rakamları eylül ayında sırasıyla; Almanya'da yüzde 4,1, Fransa'da yüzde 2,7, İspanya'da yüzde 4, İtalya'da yüzde 3, Hollanda'da yüzde 2,9 , Belçika'da yüzde 3,8, Litvanya'da yüzde 6,3 ve Estonya'da yüzde 6,4 olarak gerçekleşti.ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankacılığı Forumu’nda yaptığı konuşmada, karşı karşıya olunan ve ivedilikle çözülmesi gereken en acil sorunların yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik olduğunu dile getirdi. Ayrıca İngiltere ve Japonya merkez bankası başkanları da dramatik derecede yükselen maliyet ve navlun ücretleriyle oluşan nakliye kaosu ve özellikle artan yakıt maliyetlerinin kış aylarında özellikle hane halkı kanadında çok daha fazla ekonomik sorunlara neden olabileceğine değindiler.


ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase, yaklaşık 6 bin müşterisinin hesaplarının siber saldırıya uğradığını ve de bu hesaplardaki kripto paraların çalındığı belirtti.


Uzmanlara göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de yaşanan Evergrande krizi, taşıma maliyetlerinin artmasıyla küresel tedarik zincirlerinin aksamaya başlaması ve beraberinde yaşanan enerji krizi küresel ekonomik sorunları daha da derinleştirebilir.
Dünyanın en büyük kömür üreticisi ve tüketicisi Çin kendi elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 60,8'ini kömürden sağlamakta. Ülkede kömür arzında yaşanan yetersizlik sebebiyle enerji krizi baş göstermektedir.Ripple firması, #xrp Ledger üzerinden NFT projelerine destek vermek amacıyla 250 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu resmî twitter hesabından duyurdu:ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesindeki oturumda, Fed Başkanı Jerome Powell, kripto paralar hakkında olası yasaklamalar/kısıtlamalar hakkında gelen bir soruya, Bitcoin ve diğer dijital varlıklara yönelik kapsamlı bir yasağın gerçekleştirilemeyeceğini ve böyle bir durumun şu an gündemlerinde de olmadığını fakat ileride kripto varlıklara dair bir düzenlemenin gerekli olabileceği yönünde ifadelerde bulundu.SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ


YOUTUBE:

https://www.youtube.com/c/vucaborsa


TWITTER:

https://twitter.com/vucaborsa


INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/vucaborsa

305 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page