top of page

VİOP (Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası)

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2021

VİOP’un mantığını anlayabilmek için vadeli işlemin ne demek olduğunu bilmek gerekiyor. Teslimatı ve ödemesi ileri bir tarihte yapılacak türev aracın bugünden alınıp satılmasına vadeli işlem denmektedir.

Futures ismiyle bilinirler ve genel olarak organize olmuş piyasalara konu olurlar. Vadeli işlem sözleşmelerine ait kriterler belirlenmiştir ve işlemler bunlar üzerinden gerçekleştirilir. Yükselmekte olan piyasadan kazanç sağlanabileceği gibi düşüş piyasasından da gelir elde edilebilir.

Düşük Teminatla Çift Yönlü İşlem imkanı bulunmaktadır.

Bu kriterler; sözleşme büyüklüğü, teminat oranları ve fiyat adımlarıdır. İşlem sonucunda nakdi veya fiziki teslimat söz konusu olmakla birlikte genellikle nakdi uzlaşı tercih edilir. Fiziki teslimatta ise ilgili ürün borsasında işlem yapılarak, nakde çevrilebilir veya ürün alınıp satılabilir.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri spot piyasada dayanak varlık olarak tanımlanan varlıklardan türetilir. Değeri de aynı şekilde bu dayanak varlığa bağlı olarak oluşur. ise bu dayanak varlıklardan (hisse senedi, döviz, altın vs.) türetilen sözleşmeleri alınıp satılır.

Piyasa SPOT değildir, anlık değildir VADELİDİR.

Fiyatı da, teslimi de ilgili vadenin SON GÜNÜYLE alakalıdır. Vade yaklaştıkta fiyatlar spot piyasa ile aynı seviyeye gelecektir.

VIOP sözleşmelerinin hisse senetlerinden temel farklı ÇİFT YÖNLÜ işlem yapılabilmesidir.

VIOP’ta vadenin son gününe kadar beklemek zorunda değilsiniz, sözleşmelerde yükseliş öngörüyorsanız sözleşmeleri alıp, yükseliş gerçekleşince SATIP pozisyonunuzu kapatabilirsiniz.