VENEDİK TACİRİ

"Tefeciliğin Gelmişine & Geçmişine Bir Yolculuk"


Bundan 600 yıl önce bu günkü Floransa’da Giovanni Fiorentino adında bir noter yaşardı.Giovanni yaşlanınca emekli oldu ve kent yaşamını bırakıp kuzeydeki köyüne giderek meslek hayatında görüp geçirdiklerini 1378 yılında kağıda, kaleme dökmeye başladı.


Kitabı bitince adına Il Pecorone yani "Sersem" ismini koydu. Bkz: Yine Floransalı meşhur, siyaset biliminin kurucusu ve devlet adamı Niccolo Machiavelli'de Il Prince adlı kıtabında,aynı Giovanni gibi emekli olup köyüne döndükten sonra hayatını kaleme almıştır.Eserde,Yahudi tefeci Shylock, aşık bir genç Bassanio’nun sevgilisine ulaşmak amacıyla Belmonte’ye yapması gereken seyahati karşılamak için 3.000 düka borç verir.Elbette karşılığında bir şey ister; Venedik’in en zengin taciri Antonio’nun eti.Bu teminat aslında tefeci Yahudi Shylock’un aldığı riskin karşılığıdır,yani faizidir.Aslında bu noktada 14. yüzyılda rönesansın İtalya'da başlaması ve Venedik’in bir dünya kenti olmasının arkasında ticarete olanak tanıyan finansörlerin aldıkları risk karşılığında faiz almaları yatar.İyi de tefeci Shylock niye faizi para olarak değil de adamın eti olarak istedi? Çünkü ondan nefret ediyordu. Antonio bir Yahudi düşmanıydı. Burada hem Shylock’un Yahudi olması hem de Antonio’nun Yahudi düşmanı olması bir tesadüf değildir.
Al Pacino'nun başrölde oynadığı "Venedik Taciri" filmi


Shakespeare, Venedik Taciri’ni yazdığında Yahudiler kenti halihazırda 100 yıldır finanse ediyordu.Venedik’in kenar mahallelerinden birinde, Banco Rosso denilen bir binanın önünde, masaların arkasında, bancilerin (bankların) üzerinde oturup işlerini görüyorlardı.Banka adı da tam olarak buradan gelmiştir. Venedikli tacirlerin borç almak için neden bu şehre geldiklerinin bariz bir nedeni de vardı. Kilise faizi aforoz ettiğinden Hristiyanlar bu işi yapamıyorlardı.
Banko Rosso, Dünyanın İlk Tefecilik BürosuBugün Floransa katedrali Duomo’nun içinde Domenico di Michelino’nun bir freskosu var. Canto 17’de cehennemin 7. katında. Burada Dante’nin İlahi Komedya’sında ki faizcileri anlatmaktadır.
Floransa,Duomo Katedrali/MüzesiDante'nin İlahi Komedya'sındaki Yedi Katlı Cehennem