top of page

TRADE İŞLEMLERİNİZİN KONTROLU KİMİN ELİNDE?


Zihinsel bir Değisim Trade Sonuçlarını Nasıl Etkiler?


Trade işlemlerinizin sonucları sizi memnun etmiyor mu? Alım satım işlemlerinizde hatalar olduğunda daha çok kimi ya da kimleri suçluyorsunuz? Sürekli balinaların ya da ‘dayıların’ yaptığınız ticaretin sonuçlarında az ya da çok etkisi oldugunu mu düşünüyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız evet ise muhtemelen trade işlemlerinizde er geç büyük ve sürekli kayıplar yaşayacağınızı söylemek müneccimlik olmayacaktır.


Trade işlemlerinizin sonuçları sizi memnun etmiyorsa suçluyu başka yerlerde aramaktan vazgeçin. Sert bir söz de olsa kendinizden başka suçlu olmadığı gerçeği ile er geç yüzleşmeniz gerekir. Bir kişi pek çok nedenden dolayı ticaretle ya da konumuz itibariyle kripto para alım satımıyla uğraşabilir. Pek çok kişi hem zengin olmak hem de buna en kisa zamanda ulaşmak istediği icin bu işe girmektedir. Bu zenginlik yolculuğu aynı zamanda pek çok konuda kontrolu ele almak demektir. Ticaret kararlarını kontrol etmek, mali durumunuzu kontrol etmek, zamanınızı kontrol etmek, karar verme sureclerinizi kontrol etmek ve nihayetinde geleceğinizi kontrol etmek anlamlarına gelir. Tüm bunlar çeşitli bahanelerle göz ardı edilir. En sık ifade edilen bahaneler arasında "zamanım yok", "bilgim yok", "işler böyle yürümüyor ki " gibi ezber sözler başı çekmektedir. Bu bahaneler aslında kendini haklı çıkarmak için kullanılan belirgin kendi kendini kandırma stratejileridir. Bu büyük mücadele yerine suçu zamana, bilgisizliğe, dış guçlere, art niyetli kişilere atmak kişiyi rahatlatsa da durumun daha da kötüleşmesinden başka bir sonuç doğurmaz.


Ticaretinizin kontrolünü ele almak, ticaret yolculuğunuzda nerede olduğunuzu anlamakla başlar. Bir tüccarın geçeceği dört aşama vardır ve bunlardan üçü aşağıda kısaca açıklanmıştır.