top of page

Testere Piyasası NedirTestere Piyasası Nedir?

Hisse senedi ve kripto piyasaları değişken ve öngörülemeyen yerlerdir. Fiyatlar aniden değiştiğinde yatırımcılar genellikle şaşırırlar. Testere piyasası olarak bilinen bu olgu, bir hisse senedi veya kripto varlığın fiyatının genellikle kısa bir süre içinde yön değiştirmesiyle ortaya çıkar. Bu olaya testere denmesinin temel nedeni, haritanın ilerleyişinin testere dişlilerine benzemesidir.

Bu, piyasanın doğal oynaklığının bir sonucudur. Arkasında pek çok faktör olabilir. Bu faktörler genellikle ekonomik değişiklikleri ve siyasi olayları içerir. Yatırımcılar belirli bir hisse senedi hakkında çok iyimser veya kötümser ise hisse senedi fiyatı hızla değişebilir. Testere piyasası, hazırlıksız yatırımcılar için ağır kayıplara yol açabilecek öngörülemeyen bir olgudur. Yatırımcılar kendilerini beklenmedik durumlara karşı korumak için bu piyasanın oluşturabileceği faktörlerin farkında olmalıdır. Finans endüstrisi her zaman çeşitli riskleri barındırır. Yatırımcılar, portföylerini buna göre ayarlamaya hazır olmalıdır.


Etkilenmemek için Ne Yapılmalı?

Yatırımcılar her ne olursa olsun hisse senetlerini ya da kripto varlıklarını analiz ederken piyasa potansiyelinin farkında olmalıdır. Bunlar, bu tür pazar potansiyelinin göstergeleri olabilir, bu nedenle aşırı değerleme veya düşük değerleme belirtilerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca, yatırımcılar bir hisse senedi veya kripto varlığın fiyatında ani dalgalanmalara neden olabilecek haber ve olaylardan haberdar olmalıdır. Hem yurt içinde hem de yurtdışında ekonomik ve politik gelişmeler güncel bir şekilde takip edilmelidir. Son olarak, yatırımcılar testere piyasasında hızlı hareket etmeye hazır olmalıdır. Hisse senedi fiyatları hızla değişiyorsa, yatırımcılar portföylerini buna göre ayarlamalıdır. Bu, varlıklarınızın bir kısmını satmak veya fiyat düşerse daha fazlasını satın almak anlamına gelebilir. Kripto para birimleri, yüksek getiri potansiyelleri nedeniyle portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için son yıllarda popüler bir tercih haline geldi. Ancak, herhangi bir yatırım gibi, kripto para birimlerine yatırım yapmak da risk içerir. Ani fiyat hareketleri, bu riskler içerisinde en büyük olanıdır.