top of page

Satoshi Nedir

Satoshi Nedir


Piyasa değeri açısından değerli kripto para birimi olan Bitcoin git gide bilinirliğini daha da fazla artırıyor. Bu durum da çok doğal bir biçimde insanların merakını cezbetmeye başlıyor. Haliyle birçok kişi Bitcoin ile ilgili çeşitli kavramları merak etmeye başladı. Zaten Blockhain ve Segwit gibi ilginç kavramlar nedeniyle insanlar ister istemez Bitcoin’i anlamakta zorlanırken Satoshi nedir? sorusu da kafaları biraz daha bulanıklaştırmayı başarıyor. Öncelikle bu kavramı anlamak için Satoshi Nakamoto isimli kişinin kim olduğunu anlamak gerekmektedir. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i icat eden kişidir. Yani devrimsel nitelikteki ilk blokları bu kişi oluşturmuştur ve söz konusu teknolojiyi ilk bu kişi ortaya koymuştur. Söz konusu mucid, Bitcoin sistemini oluşturduktan sonra Bitcoin kendi başına yaşayan bir organizma gibi yoluna devam etmiştir.


Satoshi Ne Anlama Gelir?


Satoshi, Bitcoin piyasasında çok basit bir anlama sahiptir. Tam anlamıyla söylemek gerekirse 0,00000001 BTC değerinde Bitcoin’e Satoshi denir. Bu adlandırmanın yapılma nedeni genel olarak Bitcoin’in kurucusu olduğu için Satoshi Nakamoto’ya duyulan saygıdır. Çünkü kendisi hala gizemini korumakta ve sanki bir efsane gibi ağızdan ağıza dolaşmaktadır. Ancak kurduğu sistem öylesine başarılı olmuştur ki herhangi bir güncellemeye tam olarak gerek kalmadan kendi başına yürümektedir. Blok zinciri içerisinde yer almış olan tüm paralar diğer paralara dönüşmeden önce Satoshi olarak yerini korur. Yani blok zincirinde yer alan her şey aslında birer Satoshi birimden ibarettir.

Satoshi Nakamoto Kimdir?


Satoshi Nakamoto isminin kim olduğuna dair net bir bilginin olduğunu söylemek aslında çokta doğru olmayacaktır. Çünkü bu kişi hala gizemini koruyan ve Bitcoin piyasasında herhangi bir varlığı olmayan biri haline gelmiştir. Nakamoto, geliştirdiği para biriminin bu noktaya geleceğini tahmin etmiyordu. Ayrıca Bitcoin’lerinin önemli bir kısmını elinden kendi tercihiyle çıkarttığı bilinmektir. İşte tüm bu durumların sonucunda Satoshi Nakamoto kendisinin kim olduğunu tanıtmadan Bitcoin sisteminden çekilmiştir. Haliyle burada büyük bir gizemin ortaya çıkması söz konusu olmuştur.

Satoshi’nin bu süreçte en önemli işlevlerinden bir diğeri de tabi ki de para birimleri arası geçiş işlemiyle ilgili kolaylık sağlamasıdır. Bilindiği gibi Satoshi, 1 Bitcoin parasının milyonda 1’i değerindedir. Haliyle Bitcoin çok yüksek değerli bir para birimi olduğu için diğer para birimleriyle ilgili bloklar arası geçişte Satoshi birimler devreye giriyor. İşte tüm bu durumlar uzun vadeli düşünüldüğünde Satoshi aslında hem çok işlevli bir hem de Bitcoin’in kurucusuna yönelik bir saygı göstergesi olarak yerini koruyor. Satoshi Nakamoto tek bir kişi mi, büyük bir grup mu ya da ünlü bir şirket mi gibi soruların cevabını belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Fakat her ne olursa olsun kripto paraların atası olarak nitelendirilen Bitcoin’i dünyanın dört bir yanından milyonlarca bireye miras olarak bıraktı.
52 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page