top of page

Piyasaların gözü FED toplantısında

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022
FED faiz kararının ekonomiye etkisi

FED Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası’dır. Yönetim Kurulu Washington’dadır. FED’in para politikalarını ise Yönetim Kurulu ile 5 bölgesel FED başkanından oluşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) belirler.
Piyasaların gözü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed'in açıklayacağı faiz kararına odaklanmış durumda. Ülkemizdeki yatırımcılarda Fed'in faiz kararını merakla bekliyor.
Bazı Fed yetkilileri, Aralık'ta yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu kontrol altına almak amacıyla ve işgücü arzının azalmasını göz önüne alarak yakın zamanda faiz artırımlarına gidileceğinin sinyalini vermişti.
Reuters tarafından 12-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen anketteki tahminler, Fed'in Mart ayından itibaren yıl sonuna kadar politika faizini üç defa artırarak yüzde 0.75-1 seviyesine yükselteceğine işaret etti.

Fed faiz artırırsa ne olur?
ABD Merkez Bankası'nın faiz konusunda ne karar vereceği bekleniyor. Yatırımcılar da pozisyon alabilmek için Fed'in faiz kararının dolara ve piyasalara etkisinin ne olacağı merak ediyor. Fed'in faiz kararı tüm dünya piyasalarını etkiliyor.