top of page

Piyasaların gözü FED toplantısında

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022
FED faiz kararının ekonomiye etkisi

FED Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası’dır. Yönetim Kurulu Washington’dadır. FED’in para politikalarını ise Yönetim Kurulu ile 5 bölgesel FED başkanından oluşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) belirler.
Piyasaların gözü Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed'in açıklayacağı faiz kararına odaklanmış durumda. Ülkemizdeki yatırımcılarda Fed'in faiz kararını merakla bekliyor.
Bazı Fed yetkilileri, Aralık'ta yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu kontrol altına almak amacıyla ve işgücü arzının azalmasını göz önüne alarak yakın zamanda faiz artırımlarına gidileceğinin sinyalini vermişti.
Reuters tarafından 12-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen anketteki tahminler, Fed'in Mart ayından itibaren yıl sonuna kadar politika faizini üç defa artırarak yüzde 0.75-1 seviyesine yükselteceğine işaret etti.

Fed faiz artırırsa ne olur?
ABD Merkez Bankası'nın faiz konusunda ne karar vereceği bekleniyor. Yatırımcılar da pozisyon alabilmek için Fed'in faiz kararının dolara ve piyasalara etkisinin ne olacağı merak ediyor. Fed'in faiz kararı tüm dünya piyasalarını etkiliyor.
Fed'in açıklayacağı faiz artırımı dolar/TL'yi de etkileyecektir. Fed beklenen faiz artışını yaparsa dövizdeki değerlenme bir miktar durdurulabilir ve altının gram ve ons fiyatı gerileyebilir.OCAK AYI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Fed Ocak ayı toplantısı 25 - 26 Ocak tarihinde yapılacak. Faiz kararı Türkiye saatiyle 26 Ocak tarihi gece yarısında açıklanacak.

2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ
2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)
808 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page