top of page

Metaverse Kavramlar Sözlüğü

Metaverse yazı dizimizin ilk bölümünde Metaverse nedir, Kullanım alanları, Metaverse katmanları, Metaverse'de Neler yapabileceğiz, Metaverse geçmişi ve geleceği hakkında konuşmuştuk.


İkinci bölümde, Metaverse kavramlarına ve terimlerine değineceğiz.

Aslında bir çoğumuzun günlük yaşamda sosyal medyadan (İnstagram, Snapchat, Tiktok vs), oyun dünyasından (Pokémon GO, Roblox, Minecraft, Pubg vs) ve 3D film ve animasyonlardan aşina olduğu Sanal gerçeklik, Artırılmış gerçeklik gibi bazı kavramlara değineceğiz.


Tabi Metaverse, tüm bu kavramların sadece bir tanesini içermiyor. Zaten bu kavramların bir kısmı hayatımızda var olan, bazıları da yeni yeni hayatımıza girmekte olan kavramlar. Metaverse tüm bu kavramların ötesinde, tüm bu kavramları kapsayan bir evren.


Metaverse ➡️ Öte Evren​

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır.


Evinizde ,tatilde iş yerinizin sanal bir ortamını oluşturabileceğinizi veya binlerce kilometre uzakta, dünyanın ta öbür ucunda bulunan bir arkadaşınızla aynı koltukta, yan yana oturabileceğinizi ,onunla bir konsere ,bir etkinliğe gidebileceğinizi ,bir film izleyebileceğinizi hayal edin.

İşte Metaverse böyle bir şey.

METAVERSE : ÖTE EVREN


İlk bakışta Sanal Gerçeklik (Virtual Reality VR) teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilir ama bazıları metaverse teknolojisinin internetin geleceği olduğunu düşünüyor.


Ana fikrini “internetin, insanların sadece kimi şeylere bakmakla yetinmeyip, içerisinde aktif olduğu üç boyutlu bir evrene dönüştürülmesi” diye özetleyebileceğimiz bir tasarım.

VR (Virtual Reality) ➡️ Sanal Gerçeklik