top of page

METAVERSE

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2022

Yakın zamanda ün kazanmasına rağmen, Metaverse terimi ilk olarak otuz yıl önce 1992'de ABD'li bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından icat edildi.

Snow Crash adlı roman Türkçe'ye Parazit olarak çevrildi ancak Kar Çöküşü ismi roman için daha doğru bir çeviri olacaktır.


Stephenson romanda , metaverse'yi insanların avatarlar olarak dolaştıkları ve birbirleriyle ve yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan karakterlerle sosyalleştiği / etkileşime girdiği bir 3 boyutlu (3D) sanal dünya olarak tasvir etti.


Meta + Universe : Öte Evren


Bu romandan sonra uzun süre Metaverse terimi gündeme gelmedi. Ama bu roman Silikon Vadisi'ne, birçok teknoloji ve sosyal medya şirketine ilham oldu.


Yine bir ABD'li bilim kurgu yazarı Ernest Cline'nin 2011 yılında yazdığı Ready Player One (Başlat) adlı romanı ile bu kavram ikinci kez gündeme gelmiş oldu.

2018 yılında Steven Spielberg Ready Player One kitabını, gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanını The Oasis adlı bir sanal oyun evreninde geçiren insanların oyun evreninin içine saklanan 3 anahtarı bulma ve Oasis evrenine sahip olma hikayesini sinemaya uyarladı.

READY PLAYER ONE - Official Trailer 1 https://youtu.be/cSp1dM2Vj48


Geçen 30 yılda Metaverse kavramından yola çıkılarak sanal dünyalar yaratıldı. Second Life, Epic Games'in Fortnite, Roblox, Minecraft, Pubg ve daha birçok sanal dünyalar oluşturuldu.


Haziran ayı sona ererken, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, çalışanlarına iddialı yeni bir girişimden bahsetti.

Face