top of page

METAVERSE

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2022

Yakın zamanda ün kazanmasına rağmen, Metaverse terimi ilk olarak otuz yıl önce 1992'de ABD'li bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından icat edildi.

Snow Crash adlı roman Türkçe'ye Parazit olarak çevrildi ancak Kar Çöküşü ismi roman için daha doğru bir çeviri olacaktır.


Stephenson romanda , metaverse'yi insanların avatarlar olarak dolaştıkları ve birbirleriyle ve yapay zeka (AI) tarafından oluşturulan karakterlerle sosyalleştiği / etkileşime girdiği bir 3 boyutlu (3D) sanal dünya olarak tasvir etti.


Meta + Universe : Öte Evren


Bu romandan sonra uzun süre Metaverse terimi gündeme gelmedi. Ama bu roman Silikon Vadisi'ne, birçok teknoloji ve sosyal medya şirketine ilham oldu.


Yine bir ABD'li bilim kurgu yazarı Ernest Cline'nin 2011 yılında yazdığı Ready Player One (Başlat) adlı romanı ile bu kavram ikinci kez gündeme gelmiş oldu.

2018 yılında Steven Spielberg Ready Player One kitabını, gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanını The Oasis adlı bir sanal oyun evreninde geçiren insanların oyun evreninin içine saklanan 3 anahtarı bulma ve Oasis evrenine sahip olma hikayesini sinemaya uyarladı.

READY PLAYER ONE - Official Trailer 1 https://youtu.be/cSp1dM2Vj48


Geçen 30 yılda Metaverse kavramından yola çıkılarak sanal dünyalar yaratıldı. Second Life, Epic Games'in Fortnite, Roblox, Minecraft, Pubg ve daha birçok sanal dünyalar oluşturuldu.


Haziran ayı sona ererken, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, çalışanlarına iddialı yeni bir girişimden bahsetti.

Facebook'un, metaverse olarak bilinen bir deneyim inşa etmeye çalışacağını söyledi.


Zuckerberg Temmuz ayında “İnsanlar bizi öncelikle Sosyal Medya Şirketi olarak görüyorlar ama biz çok yakın bir gelecekte METAVERSE şirketi olmaya etkili bir geçiş yapacağız” diyordu.

Temmuz ayında Mark Zuckerberg'un Metaverse ile ilgili The Vergecast röportajı

bu dönüşümün ipuçlarını veriyordu.


Röportaj Linki


Çoğu kişi bu açıklamayı ciddiye almadı taki tarihler 29 Ekim 2021'i gösterene kadar.

Facebook Company adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu.

Tüm dünya artık Metaverse Nedir?

Nerden çıktı bu Metaverse? gibi sorular sormaya başladı.


Basitçe tanımlamak gerekirse Metaverse, insanların sosyalleşebileceği, eğlenebileceği, tüm sanal dünyalarda gezinebileceği, çalışabileceği, arkadaşları ile sohbet edip vakit geçirebileceği, alışveriş yapabileceği ve oyun oynayabileceği bir sanal dünyadır.


Fakat metaverse sadece bir sanal veya artırılmış gerçeklik ortamı değil, kullanıcı etkileşimi olan, bundan anlam çıkaran, kullanıcının para harcadığı/kazandığı, gerçek bir ekonomiye sahip sanal bir dünyadır.

META + UNIVERSE : ÖTE EVREN

FİZİKSEL VE SANAL GERÇEKLİK :

MİKS KARMA GERÇEKLİK

KOLLEKTİF BİR SANAL EVREN

TÜM EVRENLERİN ÖTESİNDE HİBRİD BİR EVREN

METAVERSE NEDİR?

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır.


Metaverse Meta (Öte) ve Universe (Evren)

Yeni İnternet: Metaverse


Metaverse: Geleceğin İnterneti


Evinizde ,tatilde iş yerinizin sanal bir ortamını oluşturabileceğinizi veya binlerce kilometre uzakta, dünyanın ta öbür ucunda bulunan bir arkadaşınızla aynı koltukta, yan yana oturabileceğinizi ,onunla bir konsere ,bir etkinliğe gidebileceğinizi ,bir film izleyebileceğinizi hayal edin.

İşte Metaverse böyle bir şey.


İlk bakışta Sanal Gerçeklik (Virtual Reality VR) teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilir ama bazıları metaverse teknolojisinin internetin geleceği olduğunu düşünüyor.

Aslında birçokları, modern akıllı telefonlar 1980'lerin tıknaz cep telefonlarına kıyasla neyse, metaverse’in de sanal gerçeklik teknolojisi için o olduğuna inanıyor.

Bilgisayar başında olmak yerine, kurgusal bir gerçeklik olan meteverse’de bütün dijital ortamların birbirlerine bağlandığı bir sanal dünyaya yalnızca kulaklık ve gözlükten oluşan ekipmanla girebilirsiniz.


Çoğunlukla bilgisayar oyunları için kullanılan mevcut sanal gerçeklikten farklı olarak, metaverse ile girilen kurgusal evrende, iş yapabilir, oyun oynayabilir, sinema salonuna gidebilir veya sadece gezinebilirsiniz de.

Birçokları, bu evrende kendinizin bir temsilcisi olan üç boyutlu bir (3D) avatar yaratıp onu kullanabileceğini tasavvur ediyor.


Ana fikrini “internetin, insanların sadece kimi şeylere bakmakla yetinmeyip, içerisinde aktif olduğu üç boyutlu bir evrene dönüştürülmesi” diye özetleyebileceğimiz bir tasarım.

Ama şimdilik bu yalnızca bir fikir olduğu için metaverse için üzerinde uzlaşılmış tek bir tanım yok.


METAVERSE KATMANLARI

Jon Radoff, “The Metaverse Value-Chain” isimli Medium makalesinde Metaverse’in

yedi katmanını tanımlamıştır.

Bu katmanlar şöyledir;


1.Katman: Deneyim (Oyunlar, Sosyal Uygulamalar, E-sports, Alışveriş)

2.Katman: Keşif (Reklam ağları, Mağazalar, Ajanslar vs.)

3.Katman: Yaratıcı Ekonomi (Dizayn Araçları, Varlık Piyasaları, İş Akışı, Ticaret)

4.Katman: Mekansal, Üç Boyutlu Programlama (3D, Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Çok Görevli Kullanıcı Arayüzleri, Coğrafi — Mekansal Haritalama)

5.Katman: Merkeziyetsizlik (Uçta Hesaplama, Yapay Zeka, Akıllı Ajanlar, Mikro Servisler, Blokzincir)

6.Katman: İnsan Arayüz ( Giyilebilir Teknolojiler, Akıllı Gözlükler, Mobil Teknolojiler, Dokunma,Mimikler, Ses, Sinirler)

7.Katman: Altyapı (5G, WiFi 6, 6G, Cloud, MEMS, GPU)


METAVERSE -KULLANIM ALANLARI

Oyun Dünyası (GameFi)

Ekonomi ve Reklam

Sanal Moda (DigitalFashion)

Kültürel Etkinlikler (Konser, Toplantı vs)

Alışveriş

Sanal Sanatlar (Sergi, Müze vs)

 Ödeme işlemleri

 Kimlik doğrulama

 İşe alımlar

 Reklamlar

 İçerik oluşturma

Güvenlik ve benzeri her şeyi yönetmek için yeni şirketler, ürünler ve hizmetler ortaya çıkacaktır.


METAVERSE -GELECEĞİ

Muhasebe ve danışmanlık devi PwC, VR ve AR teknolojilerinin küresel ekonomiye 2019'daki 46,5 milyar dolara kıyasla, 2030'a kadar 1,5 trilyon dolarlık bir destek sağlayacağını tahmin ediyor.

Küresel pazar araştırma şirketi Emergen Research’e göre, küresel metaverse pazarı 2020’de 47,7 milyar dolardan 2028’de 828,95 milyar dolara çıkacak.


Facebook Inc (FB.O) “XR Programs and Research Fund”

Facebook Inc (FB.O) , Oculus ve Horizon

AlphabetInc'e ait (GOOGL.O) Google


Microsoft Corp (MSFT.O) karma gerçeklik yazılımı Mesh’i, HoloLens 2 gözlüğü ile metaverse’e dönüştürmeyi vadetti.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin bir “kurumsal metaverse” inşa etmeye çalıştığını söyledi.

Womenin ImmersiveTech, AfricaNo Filter, ElectricSouth ve Organizationof AmericanStates

Seul Ulusal Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi, güvenlik, etik ve sorumlu tasarım araştırmalarına odaklanıyor.


Güney Kore Hükümeti 2022’de metaverse’i önemli bir endüstri olarak desteklemek için 556 milyar won (465 milyon dolar) harcama sözü verdi. Güney Kore, Mayıs 2021’de bir metaverse ekosistemi geliştirmek için özel şirketler, araştırma organizasyonları ve devlet organlarını içeren bir ittifak başlattığından beri, çeşitli Güney Koreli şirketler çevrimiçi ve çevrimdışı alanlar arasındaki boşluğu kapatmak için aktif olarak metaverse platformlarını benimsedi.

Güney Kore’de kullanılan metaverse platformları, esas olarak süper hızlı 5G ağlarına ve optik internet kablo ağlarına dayanmaktadır. Güney Kore Teknoloji Bakanlığı yetkilileri son yaptığı açıklamada “5 yıl içinde 5’inci en büyük metaverse ekonomisi” olma hedeflerinden bahsedildi.

Singapur Ulusal Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki Teknoloji, Robotik, Yapay Zeka ve Hukuk Merkezi, gizlilik ve veri kullanımı gibi diğer konuları inceleyecek.


Metaverse’ün inşası üzerine sadece Meta (eski adıyla Facebook) değil aynı zamanda Microsoft, Epic Games, Roblox ve Nvidia,Apple gibi teknoloji devleri de uzun bir süredir çalışmalar yürütüyorlar.


Walt Disney Company, kendi Metaverse sistemini kurmak için çalışmalara başladı.

Dolce & Gabbana, Balenciaga, Charli Cohen, Nike, Adidas, Clinique, Nvidia & BMW, Gucci & Roblox iş birliği, Walmart gibi bir çok marka ve şirket Metaverse üzerine yatırımlarda bulundu.


Microsoft Mesh, Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerini kullanan kullanıcıların artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerinden bir araya gelebilmelerini ve iş birliği yapabilmelerini de mümkün kılacak.


Microsoft; gelecekte kullanıcıların bilgisayar, telefon ve sanal gerçeklik gözlükleri gibi kişisel cihazlarından da platforma erişebilmesini sağlayacak. Bu sayede, artırılmış gerçeklik ekipmanlarına sahip olmayan kişiler de ‘Mesh’ ile geliştirilen uygulamalar üzerinden sanal toplantılara katılabilecek. Böylece kişiler, kendi avatarları ve hologramları aracılığıyla sanal toplantılar yapabilecek. Microsoft, ‘Mesh’ hizmetini uzun vadede ‘Teams’ görüntülü konuşma platformu gibi kendi bünyesindeki diğer hizmetlere de entegre edecek.


Şirket; ‘Mesh’in ayrıca, ‘Azure’ üzerinden geliştiricilere açılacağına işaret etti.

Apple şirketi Iot, Ar ve Vr uygulamalarına uzun yıllardır yatırım yapıyor.


Instagram, Snapchat ve TikTok artırılmış gerçeklikle şu an birer metaverse patformu olarak sayılabilir.


Metaverse : Yeni Dünya


Horizon Workrooms

Horizon Workrooms, uzaktan işbirliği için bir sanal gerçeklik (VR) uygulamasıdır. Bunu bir Oculus VR başlığıyla erişebileceğiniz 3 boyutlu bir sanal ofis düşünün.


Artık Zoom'da, Google Meet'de yaptığımız toplantıları çok yakında Horizon Workrooms ve benzeri sanal gerçeklik uygulamalarında yapacağız.

Çünkü bu platformlar sıkıcı ve tek düzedir.

Ama bu sanal gerçeklik uygulamalarına insanlar avatarları ile katılıp jestleri, mimikleri ile kendilerini daha rahat ifade edebilecekler ve böylelikle daha samimi ve rahat bir ortamda hissedecekler.


Horizon Workrooms'tan bir görüntü

“Gerçekten diğer insanlarla birlikte olduğunuzu hissedebileceğiniz bu tür deneyimler, telefonlarda veya bilgisayarlarda oluşturabildiğimiz sosyal uygulama türlerinden çok daha zengin bir etkileşim yolu olduğunu düşünüyorum.


“Kulaklıktaki her zili ve ıslığı kullandığınız deneyime ne kadar sokmaya çalıştığımız açısından, var olan en yoğun VR uygulaması olabileceğini düşünüyorum.


“İNSANLAR BİZİ ÖNCELİKLE SOSYAL MEDYA ŞİRKETİ OLARAK GÖRÜYOR AMA BİZ ÇOK YAKIN BİR ZAMANDA METAVERSE ŞİRKETİ OLMAYA ETKİLİ BİR GEÇİŞ YAPACAĞIZ''

MARK ZUCKERBERG -FACEBOOK CEO - TEMMUZ 2021

iNFTler

iNFT, akıllı-zeki NFT demek. Normal bir jpeg dosyasından farklıdır. Tepki verebilen, sohbet edebilen, öğrenme yetisi artırılan, yapay zeka ile desteklenmiş NFT'lerdir.

iNFTler, alt yapısında gömülü zeka ve kendi kendine öğrenme yetenekleriyle dikkat çekiyor.

Satın aldığınız iNFTler, metaverse ortamında sizinle konuşmaya,etkileşime geçmeye başlayabilir.


Aletha AI, NFT teknolojisini kullanan bir şirket.

İlk INFT'leri (intelligence NFT - akıllı NFT) geliştiren firma olan Aletha AI, insanlarla sohbet etmek için AI(Artificial intelligence - Yapay Zeka) kullanan akıllı avatarlar yaratıyor ve kendi NFT AI karakterlerini piyasaya sürdü geçtiğimiz aylarda.


Geçtiğimiz aylarda Aletha AI projesinin ALI tokeni için fon toplama turunda liderliği Metapurse ve Crypto.com borsası üstlendi.


Token satışına katılan diğer stratejik alıcılar arasında Multicoin, Alameda Research, iş adamı Mark Cuban, Bitcraft, Dapper Labs, Galaxy Interactive, Sfermion, Ld Capital, Hof Capital, Gemini borsası, Frontier Fud, IDEO Colab, DeFiance, Whitestar Capital, IOSG, Nascent, BorderLess Capital ve CMS Holdings.


iNFT (intelligence NFT - akıllı NFT)


METAVERSE –MEDYADAKİ YANSIMALARI

“Metaverse”, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan.

Arkadaşlarınızla takılabilir, çalışabilir, oynayabilir, öğrenebilir, alışveriş yapabilir, yaratabilirsiniz ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.


Bu ille de internette daha fazla zaman geçirmekle ilgili değil — bu, çevrimiçi olarak geçirdiğiniz zamanı daha anlamlı kılmakla ilgili.

MARK ZUCKERBERG -FACEBOOK CEO


Avatarları, görünümleri, ekonomileri ve sosyal platformları olan geleneksel oyunlar, kendi içlerinde metaverse olarak kabul edilebilir. Microsoft CEO'su Satya Nadella açıklamasında şunları söylüyor, “Halo'yu bir oyun olarak alırsanız, bu bir metaversedir. Minecraft bir meta evrendir.” Artık Roblox veya Fortnite gibi platformlar sadece birer oyun değil aynı zamanda sanal konserlere ev sahipliği yapan birer Metaverse haline geldi, buna ek olarak, yeni ekosistemlerin ve köprülerin kurulmasına yardımcı olan blok zinciri (yani: Axie Infinity,Decentraland, Sandbox) üzerine inşa edilen oyunlar ve dünyalar var.


Metaverse’in Özellikleri Nelerdir?

Aşağıdaki özellikler, bir metaverse’ün nasıl göründüğünü daha net şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır:

1. Kalıcıdır

Metaverse’teki olaylar ve deneyimler, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi duraklamaz, sona ermez veya sıfırlanmaz. Bir kullanıcı oturumu kapattığında, metaverse’teki her şey var olmaya ve çalışmaya devam eder.

2. Her zaman canlıdır

Metaverse ve içindeki dijital nesneler gerçek zamanlı olarak deneyimlenir. Herhangi bir içeriğe, deneyime veya bilgiye herhangi bir zamanda erişilebilir ve bir kullanıcı hesabından çıkış yapsa bile kullanılabilir durumda kalır.

3. Her boyutta bir kitleye ev sahipliği yapabilir

Metaverse, fiziksel dünyanın herhangi bir yerinden milyonlarca kullanıcıyı bir araya getirir. Kullanıcılar aynı anda bir olayı deneyimleyebilir.

4. Birlikte çalışabilir

Dijital bilgi ve varlıklar birden fazla sanal platformda paylaşılır. Aynı şey fiziksel dünyaya da çevrilebilir. Örneğin, bir kullanıcı avatarı için bir giysi satın alabilir ve onu farklı sanal platformlarda kullanabilir.

5. Özelleştirmeye izin verir

Kullanıcılar, kişiliklerini veya mevcut ruh hallerini sergilemek için istedikleri zaman avatarlarını veya dijital kimliklerini değiştirebilir. İçerik, bağımsız geliştiriciler ve büyük kuruluşlar tarafından tasarlanabilir ve oluşturulabilir.

6. İşleyen ve sürdürülebilir bir ekonomiye sahiptir

Kullanıcılar metaverse deneyimlerini geliştirmek için dijital ürün ve hizmetler satın alabilir. Ayrıca gerçek dünyada istedikleri her yere gönderilebilecek fiziksel ürünler için alışveriş yapabilir.

7. Sanal ve fiziksel dünyayı birleştirir

Metaverse, hem gerçek dünyayı hem de dijital olarak oluşturulmuş içeriği ve deneyimleri kapsar.

Metaverse Gerçek Mi?

Pratik anlamda, metaverse şu anda mevcut değil. Bununla birlikte, teoride kademeli olarak birleşecek ve gelecekteki bir metaverse’ün yapı taşlarını oluşturacak bir dizi heyecan verici yeni teknoloji var.

Bu teknolojilerden birincisi, açık ara sanal gerçeklik kulaklıklarıdır. Geçmişte VR kulaklıklarını denediyseniz ve bu cihazları işe yaramaz bulduysanız, yalnız değilsiniz. Ancak Oculus Quest 2 ve Oculus Rift S gibi günümüzün en iyi VR başlıkları, yalnızca birkaç yıl önceki modellerden çok daha iyi kalite ve kullanılabilirlik sunuyor.

VR kulaklıklar artık sadece oyunlara bağlanmak için değil. Mozilla’nın WebVR ve Firefox Reality gibi yeni ve gelişen internet teknolojileri, onları giyen insanların anlamlı şekillerde birbirine bağlanmasına da olanak tanır.

Ardından, kripto para birimleri olarak bilinen birden fazla dijital para biriminin oluşturulmasına izin veren blok zinciri teknolojisini sayabiliriz. Bu kripto para birimlerinin, insanların metaverse’te mal ve hizmet alışverişinde bulunmalarının ana yolu olacağı yaygın olarak tahmin ediliyor. Bu, sanal dünyanın ulusal sınırlardan ve hükümet müdahalesinden gerçekten ayrı olabileceği anlamına gelir.

Diğer bir gelişme ise Decentraland, Cryptovoxels ve Sandbox gibi yeni “sanal dünyaların” son zamanlardaki yükselişi. 2003’te piyasaya sürülen ve 2013’te bir milyon kullanıcıya sahip olan Second Life gibi, bu dijital ortamlar da katılımcıların arazi satın almalarına, deneyimler yaratmalarına ve hayal edebilecekleri kadar farklı şekillerde birbirleriyle etkileşime girmelerine olanak tanıyor.

Metaverse’e doğru hareketler, oyun sektöründe de gerçekleşiyor. Fortnite, Minecraft ve Roblox gibi çevrimiçi oyun platformları tek başına oyun oynamanın ötesine geçti ve sanal kulüplere, konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra kendi başlarına geniş sosyal platformlar haline geldi.

Yorumcular ayrıca, artırılmış gerçeklik ve NFT‘lerin yükselişi gibi gelişmelere, yaklaşan metaverse’in temel unsurları olarak işaret ediyor.


Metaverse’te Neler Yapabilirim?

Metaverse’te; sanal bir konsere gitmek, çevrimiçi bir geziye çıkmak ve dijital giysiler satın alıp denemek gibi şeyler yapabilirsiniz.

Metaverse ayrıca, koronavirüs pandemisi gibi evden çalışılması gereken dönemlerde bir oyun değiştirici görevi de görebilir. Çalışanlar, iş arkadaşlarını görüntülü aramak yerine onlarla sanal olarak aynı ortamda bulunabilir.


Aşağıda, metaverse’ye girildiğinde yapabileceğiniz etkinliklerden bazılarını bulabilirsiniz:

1. Sosyal etkileşim

Arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya sevdiklerinizle iletişim kurmak metaverse’de çok daha kolaydır. Kullanıcılar görüntülü aramaların yanı sıra dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar düğün, doğum günü vb. çevrimiçi etkinliklere veya kutlamalara ev sahipliği yapabilir veya bunlara katılabilir.

2. Alışveriş

Kullanıcılar hem sanal hem de fiziksel ürünler için alışveriş yapabilir. VR cihazları ve alışverişle ilgili yazılımlar, kullanıcıların giysi ve aksesuarları denemelerine veya cihazları satın almadan önce test etmelerine olanak tanır.

3. İş

İşletme sahipleri ve çalışanlar, Zoom ve Google Meet gibi uygulamaları kullanarak dünyanın her yerinden projeler üzerinde işbirliği yapabilir ve birlikte çalışabilirken, metaverse etkileşimlerini daha doğal hale getirerek deneyimlerini bir adım öteye taşıyabilir.

İş arkadaşlarınızla 2 Boyutlu ekranların ötesinde bağlantı kurduğunuzu hayal edin.

Metaverse ve İş Hayatı


4. Eğlence

Metaverse, çevrimiçi oyun topluluğu için etkileşim düzeyini artırarak daha sürükleyici bir deneyim sunar. Sanal platformlar ayrıca sınırsız sayıda kullanıcı için spor etkinlikleri, film galaları veya müzik festivallerine ev sahipliği yapabilir.

Seyahat etmek isteyen ancak yoğun programları olan veya bir hastalık nedeniyle seyahat edemeyen kişiler için metaverse, kullanıcılara evlerinden ayrılmadan farklı ülkeleri ziyaret etme fırsatı verir.


5. Eğitim


Özellikle Covid 19 sonrasında uzaktan çalışma gibi uzaktan eğitimin de önemi artmıştır.

İnsanların günlük işlerini sağlık kaygıları duymadan gerçekleştirebilmeleri bu gerçek dünyanın bir kopya ikizinin yani Metaverse'yi hızla oluşturma ihtiyacını doğurduğu ifade edilebilir.


Eğitimde belli başlı avantajlar şu şekilde sıralanabilir: deneyim dayalı eğitim, içeriğe ve senaryoya bağlı öğrenme, zengin ve verimli, kullanıcı etkileşimli öğrenme imkanı, elde edilen bilginin sahada uygulanması ve dene yanıl yöntemine imkan vermesi, gerçek bir senaryo içinde çalışmanın yarattığı motivasyon unsuru, dijital olmasının getirdiği pek çok olası senaryo üzerine oluşturulacak içerikle çalışabilme ve bunun oluşturduğu zaman, mekan ve bütçe avantajı, şeklinde ifade edilebilir.


Metaverse içinde sanal dünya içindeki uygulamaların sadece eğitim sektöründe değil, tüm bilgi ve deneyim aktarım süreçlerinde önemli bir yeri olduğu ortadadır.Metaverse: Geleceğin İnterneti

METAVERSE — SONUÇ

Metaverse’in tek bir oluşturucusu, bir sahibi veya bir tanımı yok.

Genel hatlarıyla, World Wide Web’e (WWW) benzer bir dijital gerçeklik alanı olarak tanımlanabilir.

Ancak sosyal medyayı, artırılmış gerçeklik, çevrimiçi oyun ve kripto para birimlerinin özellikleriyle birleştirdiğimizde, kullanıcıların sanal olarak hareket etmelerine ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan bir konsept ortaya çıkıyor.

Bu konsept henüz emekleme aşamasında olsa da, potansiyeli çok büyük.

Her şeyi bir araya getirmek


Mark Zuckerberg, Temmuz ayında teknoloji blogu The Verge’e şu anda interneti dolduran standart “iki boyutlu” web sayfalarıyla, metaverse fikrini karşılaştırırken, “Sadece içeriği görüntülemiyorsunuz, içindesiniz” tanımını yaptı.

İster sosyal medya ister sanal gerçeklik olsun, ister çevrimiçi oyun veya kripto para birimi alanı olsun, metaverse’in içerdiği alanlar zaten yıllardır hayatımızda var.

Second Life, Fortnite, Minecraft ve Roblox gibi etkileşimli oyunların hepsinde metaverse unsurları halihazırda bulunuyor. Burada kullanıcılar ortak çalışabiliyor ve iş birliği yapabiliyor, etkinliklere katılabiliyor ve sanal ürün ve hizmetler için gerçek dünyadan para alışverişi yapabiliyor.


Ancak şimdiye kadar, bu dünyalar büyük ölçüde kendi kendine yeten yerler olarak biliniyordu.

Metaverse vizyonerleri ise kişinin bu farklı dijital dünya türleri arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebileceği sanal bir evren öngörüyor. Kullanıcılar, dijital bir avatar biçiminde aynı sanal kimliğini koruyabilir. Hatta bir dünyada sahip oldukları sermayeleri başka bir dünyada da aynı değeri taşıyabilir. Zira herkes evrensel olarak kabul edilen bir dijital para birimiyle ödeme yapabilir.


Özetle; Metaverse tüm sanal dünyaların (Oyunlar, sanal toplantılar,etkinlikler vb) ve internet üzerindeki içeriğin, Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve blockchain teknolojiler kullanılarak birleştirilmesi sonucunda oluşmuş, sanal ve gerçek olanın eş zamanlı deneyimlendirilebildiği bir tür yeni gerçeklik evreni & boyutu diyebiliriz.


Metaverse’in tam olarak işlevsel olması için muhtemelen daha onlarca yıl var.

Özellikle artırılmış gerçeklik alanındaki kilit teknolojiler (yapay zeka teknolojisi, 5G veya 6G, Iot, Web 3, cloud entegrasyonu vb), henüz ana akım haline gelmedi ve metaverse tabanı da bir dizi yasal sorunu içinde barındırıyor.

Etik, güvenlik, psikolojik, gizlilik ve bir dizi yasal sorunları bir kenara bırakırsak Metaverse fikrinin ve dünyasının çok büyük heyacan verici bir gelişme olduğunu söylemek için çok hayalperest olmaya gerek yok.

Metaverse kavramı çok uzak olmayan bir gelecekte bilim kurgu romanlarından çıkıp hayatımızın bir parçası olacak gibi gözüküyor.

Arthur Schopenhauer 'Değişim, değişmeyen tek şeydir.' demiş.

Peki siz değişime hazır mısınız yoksa değişime direnen bir konservatör olarak mı kalacaksınız?


Metaverse yazı dizisinin ikinci bölümünde Metaverse kavramlarına daha geniş değineceğiz.


MEHMET BOR


1.317 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page