top of page

KRİPTO PARA CÜZDANLARI

Cryptocurrency Wallets

Günümüzde hemen hemen herkesi bankada bir hesabı bulunuyor. Birikimlerimizi bankalarda değerlendiriyor veya saklıyoruz. Dilediğimizde para yatırabiliyor ve çekebiliyoruz.
Aslında kripto para cüzdanları da birer banka hesabı gibi düşünülebilir. Dilediğinizde hesabınıza yatırabilir, bir başkasına gönderebilir, hesabınızdan çekebilir veya hesabınızda saklayabilirsiniz ve de en önemlisi bunu banka gibi bir aracı ,merkeziyetçi (centralized) bir yapı olmadan yapabilirsiniz.
Bu noktada kripto paralarımızı sıcak ve soğuk depo olarak adlandırılan dijital cüzdanlarda saklamamız gerekebiliyor.

Sıcak Cüzdanlar ve Soğuk Depolama

(Hot Wallets & Cold Storage)

Cüzdan çeşidinin çok olmasına rağmen bunları iki ana grupta toplamak mümkündür. Sıcak/ veya soğuk depolama ya da cüzdanda saklama. Bir bakıma çevirimiçi ve çevrimdışı cüzdanlar olarak iki guruba da ayırabiliriz. Sıcak denmesinin sebebi cüzdanların doğrudan internete bağlı olmasından kaynaklanmakta, yani çevirimiçi olması durumu. Diğer yandan “soğuk” sözcüğü çevrimdışı olma(internete bağlı olmama/offline) durumunu ifa eder.
Bilakis soğuk depolar yüksek miktarda #Bitcoin tutmak için idealdir. Bu nedenle uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız, bunları donanım cüzdanlarında tutmak çok daha mantıklı olacaktır. Soğuk depolama kripto paralarımızın çevrimdışı/offline tutulması anlamına gelir.
Kripto dünyasındaki yatırımlarımızı saklamanın belki de en güvenli yolu budur diyebiliriz. Çevrimdışı olduğundan bilgisayar korsanlarının ve kötü maksatlı yazılımların/virüslerin ulaşması gibi bir durum da söz konusu değildir. Fiziksel cüzdanlar ve donanımsal cüzdanlar bu grubun içine girer.
Sıcak cüzdanlar ise gündelik olarak sıklıkla kullandığınız varlıklarınız için daha uygun ve pratiktir. Eğer sık erişim istiyorsanız ve düzenli olarak al-sat işlemleri yapacaksanız sıcak depolar sizin için çok daha kullanışlı ola