top of page

Finans Hayvanları

ŞAHİNTaviz vermeden sıkı para politikasını savunanlar için kullanılmaktadır.

SİYAH KANARYA
Piyasalarda çöküşe yol açabilecek ani düşüş ihtimaline karşı çok dikkatli olunması gerektiği anlamında kullanılmaktadır.
ATPiyasalarda çöküşe yol açabilecek ani düşüş ihtimaline karşı çok dikkatli olunması gerektiği anlamında kullanılmaktadır.
KELEBEK ETKİSİ
Küçük bir olumsuz gelişmenin kelebek etkisiyle herşeyi olumsuz etkileyebilmesi.MARKETTEKİ FİL


Filin tökezleyip aniden yıkıldığında raflardaki herşeyin aşağı inmesi gibi ekonomisi büyük olan bir ülkedeki bir ekonomik krizin tüm ülkeleri etkileyeceği anlamında kullanılmaktadır.
TAVŞANTavşan Piyasası trend yapmayan yatay piyasaları anlatmak için kullanılır.


KARGAFed’in Güvercin mi Şahin mi ne olduğu anlaşılmayan konuşma yaptığında kullanılır.

MAYMUN PİYASASIDünyadaki gelişmelerden etkilenmeyen adeta üç maymunu oynayan ,istediğini fiyatlayan ,istemediğini görmeyen duymayan piyasa anlamında kullanılmaktadır.
GÜVERCİNFinans piyasaları için gevşek politika uygulamak anlamında kullanılmaktadır.
BOĞABoğa Piyasası – Bull Market , piyasanın yükseliş trendinde olduğunu, iyimser bir ortamın bulunduğunu anlatır. Fiyatların yükseleceği beklentisi artarak yatırımcılar alıma geçer.


AYIAyı Piyasası-Bearish Market, piyasaların karamsar olduğu işlerin kötüye gittiği anlamında kullanılır. Fiyatların düşüş trendinde olacağı beklentisi hakimdir. Bu piyasada satışlar hızlanır.


SİYAH KUĞUBeklenmedik bir gelişme ile piyasalarda görülen ani hareketler için kullanılır.

KEDİFiyatların çok yüksekten düştükten sonra bir kaç kez kısa mesafelerle sıçrayarak bir miktar yükselebileceğini anlatmak için ölü kedi sıçraması benzetmesi yapılır.

61 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Staking Nedir

Commentaires


bottom of page